2011-03-01

Technologia DVD/Blu-ray

E-Cinema skupia się wokół wyświetlania kontentu zarówno z nośników DVD jak i Blu-ray. Warto przyjrzeć się bliżej tym technologiom.

DVD

DVD jest to standard zapisu na dysku wielkości zwykłej płyty CD, lecz o zwiększonej gęstości zapisu co pozwoliło na osiągnięcie większej pojemności przy niezmienionych wymiarach. Na rynku istnieją dwa standardy płyt DVD: +R oraz –R. Wynika to z tego że różne korporacje prowadziły własne badania nad rozwojem formatu. Przy zakupie odtwarzacza DVD warto zwrócić uwagę na to aby odtwarzacz był wyposażony w cyfrowe złącze HDMI tj. mógł odczytywać płyty z odpowiedniego regionu DVD, oraz mógł obsługiwać formaty ISO i UDF. Odtwarzacz powinien również móc odtwarzać najnowszy format DVD HD, wymyślony specjalnie dla filmów w wysokiej jakości. W odróżnieniu od zwykłego czerwonego lasera tu wykorzystywany jest purpurowy o innej długości fali co pozwoliło na jeszcze większe zagęszczenie danych. DVD HD to bezpośredni konkurent Blu-ray.

Blu-ray

Blu-ray nazywany następcą DVD to technologia wykorzystująca do zapisu i odczytu danych niebieski laser (stąd nazwa). Niebieski laser ma znacznie mniejszą długość fali niż czerwony wykorzystywany w standardzie DVD. Za tym idzie możliwość umieszczenia obok siebie większej ilości danych czyli zwiększenia gęstości płyty. Stąd najmniej pojemny jednowarstwowy nośnik Blu-ray ma pojemność 25GB. Obecnie znane są już nośniki szesnastowarstwowe o pojemności 400GB. Tak duża pojemność pozwala na zapis filmu z niskim stopniem kompresji co zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku.

Przy budowie kina typu e-cinema warto się zastanowić nad zakupem odtwarzacza DVD/Blue-ray lub wysokiej jakości komputera z wmontowanym odpowiednim napędem. Oczywiście odtwarzacze to urządzenia wysokiej jakości dostosowane jedynie do odtwarzania, jednak komputer PC, może posłużyć do wyświetlania nie tylko treści zapisanych na dyskach optycznych, ale także konwentu alternatywnego wysyłanego np. za pośrednictwem Internetu.

Projektor używany do projekcji e-cinema może również być wykorzystywany do emisji reklam cyfrowych, prezentacji podczas konferencji, eventów itp. oraz innego kontentu alternatywnego, w sytuacjach których standard DCI nie jest wymagany. W takich przypadkach projektor e-cinema okazuje się korzystnym uzupełnieniem projektora DCI 2K, którego eksploatacja (lampa) jest znacznie droższa. Dlatego też inwestycja w e-cinema dla kin, których dzisiaj nie stać na profesjonalny sprzęt zgodny ze standardem DCI, będzie korzystna również w momencie zakupu w przyszłości projektora DCI.

Nie masz jeszcze konta?
<<  październik 2017  >>
 01  02  03  04  05  06  07
 08  09  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19 20 21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30  31
partnerzy: