2011-02-14

Kino 4D/5D

Skoro w kinach technologia 3D jest nowością to co oznacza magiczna liczba 5? Czy oznacza to kolejne 2 wymiary? Nic bardziej błędnego. 5D to tylko nazwa na kino, połączone z dodatkowymi efektami. Nie oglądniemy tam typowych produkcji filmowych, jednak możemy doświadczyć całkiem nowych przeżyć. Są to sztuczki, które mają zbliżyć widza do świata, który ogląda na ekranie. Kina 5D są tak skonstruowane, aby poza standardową technologią wyświetlania obrazu stereoskopowego 3D, widz odbierał film, także innymi zmysłami. Dlatego w takich kinach ruchome fotele montowana są na specjalnej hydraulicznej podłodze, która może przemieszczać się we wszystkich kierunkach. Dodatkowo systemy zraszające pozwalają poczuć krople wody, gdy w filmie pada deszcz lub, gdy wpadamy do wody.

W kinie 5D ważny jest również zapach. Jeżeli podczas seansu będziemy zwiedzać łąkę pełną kwiatów, system zadba o to by po sali rozchodził się zapach kwiatów, natomiast gdy w filmie będą pokazywane tereny leśne poczujemy odpowiednią mieszankę zapachów. Jednak to nie wszystko. W niektórych systemach klimatyzatory czuwają o to by temperatura panująca w pomieszczeniu dostosowała się do tego, gdzie aktualnie znajdujemy się podczas seansu. Dlatego zwiedzając Saharę czy Grenlandię częściowo warunki tam panujące przeniosą się do kina. Główną rolę odgrywa też dźwięk. Nie stosuje się tutaj zwykłego formatu 5.1 lub nawet 7.1. W zagłówkach foteli są zazwyczaj wbudowane głośniczki, które pozwalają na usłyszenie nawet najcichszych szeptów.

Łatwo zauważyć, że kontent wyświetlany w takich kinach różni się od kontentu dla kin tradycyjnych. Wiąże się to z tym, że w kinie 5D trudno byłoby zaadaptować konkretny film. Dlatego dla tego typu kin przygotowywany jest specjalny kontent dający się łatwo zintegrować z systemem kina 5D oraz pozwalający na pokazanie jego wszystkich możliwości. Zazwyczaj są to różnego rodzaju wirtualne wycieczki, lub dla najmłodszych filmy animowane.

Kino 5D to duża inwestycja i ograniczony kontent, dlatego nie jest spotykane w zwykłych kinach. Jednak istnieje możliwość współpracy z firmami, które wypożyczają sprzęt dla takiego typu kina, a także istnieje możliwość wynajęcia mobilnego kina 5D!Kino 5D w Warszawie

Nie masz jeszcze konta?
<<  kwiecień 2017  >>
 01
 02  03  04  05  06  07  08
 09  10  11  12  13  14  15
 16  17  18  19  20  21  22
 23  24  25  26  27  28 29
 30
partnerzy: