2017-05-30

Projektory do e-cinema

Kino premierowe musi być wyposażone w projektor cyfrowy zgodny ze standardem DCI. Ale wiele treści można wyświetlać przy użyciu projektorów e-cinema, które są dużo tańsze.
Projektory e-cinema charakteryzują się rozdzielczością dostosowaną do popularnych formatów cyfrowych full HD, tak aby bez specjalnych przystawek i scalerów możliwe było wyświetlanie treści nie objętej certyfikacją DCI.

Ze względu na niższy koszt eksploatacji, projektory e-cinema mogą być wykorzystywane do wyświetlania reklam czy filmów nie objętych wymogami DCI, np. w Dyskusyjnym Klubie Filmowym, czy dodatkowej, zwykle mniejszej sali kinowej.

Projektory e-cinema przydają się również, jeśli kino udostępnia sale na konferencje, szkolenia i inne wydarzenia.
Tańszy jest nie tylko sam projektor, ale i lampa. Poza tym treści wyświetlane na projektorze e-cinema mogą pochodzić z dowolnego źródła cyfrowego, może być to komputer PC, odtwarzacz DVD lub blu-ray, a nawet cyfrowy dekoder telewizji. W przeciwieństwie do projektora cyfrowego nie jest potrzeby specjalny serwer treści.

Wybór projektorów e-cinema jest ogromny. Część projektorów e-cinema posiada możliwość zintegrowania systemu do wyświetlania obrazów 3D, w takim przypadku można używać dokładnie tych samych okularów do projekcji formatów 3D zarówno dla projektora DCI, jak i dla projektora e-cinema. Dobrym przykładem tego typu projektorów są produkty firmy NEC z serii PA, PX oraz PH.

Wybór odpowiedniego urządzenia, tak samo jak w przypadku projektorów DCI, uzależniony od warunków sali, na jakiej ma zostać zainstalowany. Ważna jest wielkość pomieszczenia, jak i rozmiar ekranu.


Technologia LCD.


Projektory LCD (Liquid Crystal Display) często są nazywane także 3LCD ponieważ obraz tworzony jest za pomocą trzech ciekłokrystalicznych matryc LCD. Białe światło lampy jest odpowiednio filtrowane tak, aby otrzymać trzy podstawowe składowe koloru RGB (red – czerwony, green – zielony, blue – niebieski) i trafia na matryce LCD, za pomocą których powstają obrazy z różnymi odcieniami podstawowych barw. Po nałożeniu się tych obrazów na siebie, projektor wyświetla je na ekranie. Zaletami technologii LCD jest bardzo dobre odwzorowanie kolorów oraz równomierne wyświetlanie obrazów. Jednak największym problem to słaba głębia czerni i szarości, z czym producenci projektorów próbują sobie radzić np. stosując różnego rodzaju filtry.

Technologia DLP.

Projektory DLP (Digital Light Procesing) bazują na chipie DMD firmy Texas Instrument i opierają się o miliony mikroskopijnych luster, jedno lustro na jeden piksel. Światło z lampy odbite od mikro luster przechodzi następnie przez tzw. wirujące koło barwne tworząc obraz. W niektórych modelach, podobnie jak w technologii LCD, stosuje się osobny chip dla każdego z kolorów podstawowych, co pozwala na wyeliminowanie koła barw i daje o wiele lepszą jakość świecenia projektora. Producenci tańszych rozwiązań wprowadzają różnego rodzaju usprawnienia do koła barwnego co przyczynia się do poprawienia reprodukcji kolorów. Ogromną zaletą projektorów DLP jest wysoki kontrast i dobra głębia czerni i szarości. Dodatkowo układy DMD są bardzo małe, co przekłada się także na gabaryty samego projektora.

Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2022  >>
 01  02  03  04  05  06
 07  08  09  10  11  12  13
 14 15 16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31
partnerzy: