2011-01-12

Projektory do e-cinema

Co to jest e-cinema?

E-cinema to nowa forma prezentacji cyfrowych treści w kinie przy użyciu projektorów cyfrowych. Projektory e-cinema nie muszą posiadać zgodności ze standardem DCI, co pozwala na wykorzystanie dużo tańszych urządzeń.

Czym różnią się projektory Digital Cinema od projektorów e-cinema?

Różnica między kinowymi projektorami cyfrowymi, a projektorami e-cinema związana jest głównie z brakiem wsparcia dla standardu DCI przez projektory e-cinema. Na takich projektorach nie można zatem wyświetlać filmów dostarczanych na nośnikach certyfikowanych w systemie DCI. Dodatkowo wybór projektorów e-cinema jest zdecydowanie większy niż projektorów Digital Cinema, a co za tym idzie ich ceny w zależności od jakości projektora mogą być o wiele niższe. Projektory e-cinema charakteryzują się rozdzielczością dostosowaną do popularnych formatów cyfrowych full HD, tak aby bez specjalnych przystawek i scalerów możliwe było wyświetlanie treści nie objętej certyfikacją DCI.

Do czego służy projektor e-cinema?

Projektory e-cinema wykorzystywane są do wyświetlania treści dodatkowych przed lub po projekcji filmu. Najczęściej za pomocą projektora e-cinema wyświetlane są reklamy przed filmem lub spoty sponsora sali.

Co poza reklamami można wyświetlać za pomocą projektora e-cinema?

Projektory e-cinema doskonale spisują się również podczas organizowania konferencji. Za pomocą takiego projektora można wyświetlać prezentację i materiały przygotowane przez prelegentów w bardzo profesjonalny sposób. Ponadto projektor e-cinema nadaje się doskonale do wyświetlania filmów z innych nośników cyfrowych, niecertyfikowanych przez standard DCI np.: z odtwarzacza DVD lub Blu-ray. Ciekawym zastosowaniem dla projektora e-cinema jest również wyświetlanie obrazu z cyfrowych dekoderów telewizyjnych np.: transmisji sportowych na żywo.

Dlaczego warto wyposażyć kino w projektor e-cinema?

Projektor e-cinema pozwala mocno ograniczyć koszty ponoszone w związku z utrzymaniem głównego cyfrowego projektora DCI. Dzięki wyświetlaniu treści dodatkowych na projektorze e-cinema, którego lampa jest nieporównywanie tańsza w stosunku do lampy cyfrowego projektora kinowego, główny projektor cyfrowy DCI może być więc dłużej użytkowany. Należy pamiętać, że blok reklamowy przed filmem może trwać nawet 20-25 minut, co przy 5 projekcjach dziennie daje w sumie prawie półtorej godziny świecenia lampy. Dodatkowo obsługa wszystkich imprez towarzyszących może odbywać się również na o wiele tańszym w eksploatacji projektorze e-cinema.

Czy do projektora e-cinema potrzeby jest również serwer?

Treści wyświetlane na projektorze e-cinema mogą pochodzić z dowolnego źródła cyfrowego, może być to komputer PC, odtwarzacz DVD lub blu-ray, a nawet cyfrowy dekoder telewizji. Nie jest zatem potrzeby specjalny serwer treści.

Czy projektor e-cinema może wyświetlać obraz 3D?

Część projektorów e-cinema posiada możliwość zintegrowania systemu do wyświetlania obrazów 3D, w takim przypadku można używać dokładnie tych samych okularów do projekcji formatów 3D zarówno dla projektora DCI, jak i dla projektora e-cinema. Dobrym przykładem tego typu projektorów są produkty firmy NEC z serii PA, PX oraz PH.

Jaki projektor e-cinema wybrać?

Wybór odpowiedniego projektora e-cinema zależy w większości od wymagań sali kinowej, w której zamierzamy go umieścić. Oprócz projektora powinniśmy wybrać odpowiedni obiektyw dostosowany do odległości projektora od ekranu. Praktycznie każdy projektor e-cinema ma możliwość wymiany obiektywów, dlatego w przypadku kilku sal możemy używać jednego projektora z różnymi obiektywami.


Jaki projektor e-cinema wybrać do małej sali kinowej (ekran o podstawie 8m)?

Do mniejszych sal kinowych dobrym wyborem będzie projektor uznanej japońskiej marki NEC oznaczony symbolem NEC PA500U. Projektor ten oparty na technologii LCD charakteryzuje się wysoką jasnością wynoszącą 5000 Ansi lumenów, rozdzielczością HD 1920x1080 pikseli, doskonałą jakością obrazu dzięki 30 bitowemu wyświetlaniu koloru oraz możliwością wymiany obiektywów. Dodatkowo projektor może wyświetlać obraz poprzez sieć LAN. Projektor można podłączyć do centralnego serwera treści reklamowych w kinie, tak aby nie było konieczne używanie dodatkowych komputerów do każdego projektora e-cinema. Projektor ten wyposażony jest w system jednej lampy, dzięki czemu koszty jego utrzymania są bardzo niskie.

Jaki projektor e-cinema wybrać do średniej sali kinowej (ekran o podstawie 16m)?

Średnia sala o wielkości ekranu do 16m powinna być wyposażona w projektor e-cinema o jasności co najmniej 7500 Ansi lumenów. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę projektor NEC PX750U wykonany w technologii DLP. Projektor charakteryzuje się jasnością 7500 Ansi lumenów oraz rozdzielczością 1920x1080 pikseli. Podobnie jak NEC PA500U wyposażony został w 30 bitowy przetwornik obrazu, wymienne obiektywy oraz możliwość wyświetlania obrazu przez sieć LAN. Ciekawostką jest możliwość zintegrowania wewnątrz projektora komputera, z którego bezpośrednio wyświetlać można filmy, reklamy bądź prowadzić prezentację. Tego typu podejście zdecydowanie ułatwia przemieszczanie projektora między reżyserkami w różnych salach w obrębie jednego kina
Jaki projektor e-cinema wybrać do dużej sali kinowej (ekran o podstawie większej niż 16m)?

Duża sala z ekranem o rozmiarze w podstawie większym niż 16m wymaga użycia projektora o jasności większej niż 10 000 Ansi lumenów. Tego typu urządzeniem może być projektor NEC PH1000U dysponujący jasnością 11 000 Ansi lumenów oraz rozdzielczością 1920x1080pikseli. Projektor wykonany został w najbardziej zaawansowanej technologii 3DLP. Oznacza to wyeliminowanie koła kolorów i zastosowanie trzech układów mikroluster DMD. NEC PH1000U posiada wszystkie funkcjonalności projektorów NEC przeznaczonych do mniejszych sal kinowych. Wyposażony został w 30 bitowy przetwornik obrazu, wymienne obiektywy oraz możliwość wyświetlania obrazu przez sieć LAN. Podobnie jak NEC PX750U umożliwia zintegrowanie wewnątrz projektora komputera, z którego bezpośrednio wyświetlać można filmy, reklamy bądź prowadzić prezentację.

Co warto wiedzieć o technologii wykonania projektora LCD ?

Projektory LCD często są nazywane także 3LCD ponieważ obraz tworzony jest za pomocą trzech ciekłokrystalicznych matryc LCD. Białe światło lampy jest odpowiednio filtrowane tak, aby otrzymać trzy podstawowe składowe koloru RGB (red – czerwony, green – zielony, blue – niebieski) i trafia na matryce LCD, za pomocą których powstają obrazy z różnymi odcieniami podstawowych barw. Po nałożeniu się tych obrazów na siebie, projektor wyświetla je na ekranie. Zaletami technologii LCD jest bardzo dobre odwzorowanie kolorów oraz równomierne wyświetlanie obrazów. Jednak największym problem to słaba głębia czerni i szarości, z czym producenci projektorów próbują sobie radzić np. stosując różnego rodzaju filtry.

Co warto wiedzieć o technologii wykonania projektora DLP?

Projektory DLP (Digital Light Procesing) bazują na chipie DMD firmy Texas Instrument i opierają się o miliony mikroskopijnych luster, jedno lustro na jeden piksel. Światło z lampy odbite od mikro luster przechodzi następnie przez tzw. wirujące koło barwne tworząc obraz. W niektórych modelach, podobnie jak w technologii LCD, stosuje się osobny chip dla każdego z kolorów podstawowych, co pozwala na wyeliminowanie koła barw i daje o wiele lepszą jakość świecenia projektora. Producenci tańszych rozwiązań wprowadzają różnego rodzaju usprawnienia do koła barwnego co przyczynia się do poprawienia reprodukcji kolorów. Ogromną zaletą projektorów DLP jest wysoki kontrast i dobra głębia czerni i szarości. Dodatkowo układy DMD są bardzo małe, co przekłada się także na gabaryty samego projektora.

Nie masz jeszcze konta?
<<  kwiecień 2017  >>
 01
 02  03  04  05  06  07  08
 09  10  11  12  13  14  15
 16  17  18  19  20  21  22
 23  24  25  26  27  28 29
 30
partnerzy: