2017-05-24

System 3D.

(aktualizacja informacji z 19.05.14 r.)

Obecnie na całym świecie technologia wyświetlania filmów w systemie 3D jest coraz popularniejsza. Każdego roku powstają nowe filmy przeznaczone do oglądnania w trójwymiarze z coraz bardziej wyszukanymi efektami specjalnymi.
Dzięki cyfryzacji nie potrzebne są już dwa jednocześnie wyświetlające obraz projektory, obecnie wystarczają specjalne nakładki umożliwiające seans filmu w technologii 3D.

Na polskim rynku dostepnych jest wiele rozwiązań 3D dla kina cyfrowego zarówno pasywnych jak i aktywnych.

Pasywny system Dolby 3D.

System Dolby 3D oparty jest na technologii „wavelength triplet”, czyli filtrach krążkowych wielkości płyt CD, które obracają się wewnątrz projektora.
W tej technologii podstawowe kolory jak czerwony, zielony i niebieski używane są do tworzenia obrazu. Barwy są rozdzielane na różniące się od siebie odcienie przeznaczone dla prawego i lewego oka.
Kolory te składane są w piksele dzięki trzem typom receptorów w ludzkim oku, które rozpoznają właśnie te pierwotne kolory. Za odpowiednie rozdzielenie obrazu dla obu oczu odpowiada w systemie Dolby 3D filtr krążkowy wielkości płyty CD, który jest montowany w projektorze pomiędzy źródłem światła a chipsetem DLP, zanim jeszcze tworzony jest obraz. Różnice między odcieniami kolorów dla lewego i prawego oka uzyskuje się dzięki dużej prędkości obrotowej krążka. Zastosowanie filtra krążkowego ma jeszcze jedną znaczącą zaletę – ten sam projektor można wykorzystać zarówno do wyświetlania filmów trójwymiarowych jak i dwuwymiarowych. Możliwe jest to dzięki automatycznemu podnoszeniu i opuszczaniu krążka.

Dodatkową zaletą tego systemu jest fakt, że współpracuje ze standardowymi ekranami kinowymi, więc nie ma potrzeby instalowania srebrnego ekranu, który jest konieczny przy innyh technologiach 3D.

Aktywny system Xpand 3D.

Xpand 3D, to aktywny system stworzony przez amerykańską firmę NuVision.
System projekcji Xpand 3D wykorzystuje okulary aktywne, w których szkła są naprzemian zaciemniane i rozjaśniane.

Okulary zasilane są przez baterię lub akumulator, dzięki którym soczewki migają na przemian. To właśnie migotanie soczewek powoduje, że widz odbiera obraz jako trójwymiarowy. Kiedy wyświetlany jest obraz dla lewego oka, wówczas szkło na prawym oku staje się ciemniejsze, a kiedy na ekranie pojawia się obraz dla prawego oka, przysłonięte zostaje oko lewe. Przyciemnianie i rozjaśnianie okularów jest odpowiednio zsynchronizowane z obrazem na ekranie.

Okulary aktywne sterowane są przez specjalny nadajnik wykorzystujący sygnał podczerwieni, który wysyłany jest z kabiny projekcyjnej.

System Xpand 3D, podobnie jak Dolby 3D, nie wymaga srebrnego ekranu w kinie.

Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2022  >>
 01  02  03  04  05  06
 07  08  09  10  11  12  13
 14 15 16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31
partnerzy: