2014-10-07

10 tysięcy widzów na Festiwalu Kino Dzieci.

Film „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” zwyciężył podczas zakończonej wczoraj pierwszej edycji Kina Dzieci. Ta pozytywna opowieść o parze przedszkolaków, którzy dzielnie stawiają czoła nowym wyzwaniom 17 października trafi do ogólnopolskiej dystrybucji.

Kino Dzieci przyciągnęło w całej Polsce ponad 10 tys. widzów. W warszawskim Muranowie podczas seansów i filmowych warsztatów bawiło się w sumie 4 tys. osób.

Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się odnieść sukces. Frekwencja była wyższa niż zakładaliśmy – mówi Maciej Jakubczyk, szef działu edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. – Świetnie sprawdził się pomysł organizowania warsztatów po filmach. Dla rodziców był okazją do spędzenia dodatkowego czasu z dziećmi. Dla nas szansą poznania małych i dużych widzów, dla których tworzymy Kino Dzieci. Przebojem okazały się filmy dla najmłodszych 4-7-latków – m.in. dwie części przygód Kacpra i Emmy, „Niesforny Bram”, zestawy krótkich metraży z „Miejscem na miotle” na czele. Cieszymy się też, że podczas wydarzeń towarzyszących spotkało się kilkudziesięciu profesjonalistów zajmujących kulturą dla dzieci, by wspólnie rozmawiać, dyskutować i poznawać kulisy pracy norweskich reżyserów, którzy byli naszymi gośćmi. Udało nam się także zwrócić uwagę, na brak polskich filmów w programie festiwalu i otworzyć dyskusję o rosnącym zapotrzebowaniu na takie kino w Polsce.
Podczas festiwalu jury oraz publiczność przyznały nagrody Kwiatu Paproci dla najlepszych produkcji. Zwycięzcą okazała się pełna ciepła norweska opowieść „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” w reżyserii Arne Lindtner Naessa. Film zdobył Kwiat Paproci publiczności oraz dziennikarzy. Reprezentanci świata mediów (Alina Gutek, Zuzanna Ziomecka, Paweł T. Felis) w uzasadnieniu napisali, że to „film, który pozwala spojrzeć na świat z perspektywy najmłodszych i udowadnia, że kino dla kilkulatków nie musi być infantylne, za to pięknie może łączyć aktorstwo i animację, a przede wszystkim wdzięk, humor, atrakcyjną fabułę i szlachetny przekaz”. Jury dziennikarzy dodatkowo wyróżniło „Feliksa” w reżyserii Roberty Durrant. „Znakomite zdjęcia i hipnotyczne, jazzujące dźwięki stają się materią kapitalnej opowieści o chłopcu walczącym o marzenia i o muzyce unieważniającej wszelkie podziały” – uzasadniali dziennikarze. Jury pisarzy (Joanna Olech, Rafał Kosik, Agata Królak) najbardziej przypadł do gustu „Mecz życia” w reżyserii Katariny Launing: „Nagradzamy świetnie opowiedzianą historię o silnej i odważnej nastolatce, która rzuca wyzwanie ciężkiej chorobie. Film omija mielizny stereotypów, oryginalnie portretuje dziewczęta i chłopców na progu dojrzewania. (…) Znakomite aktorstwo - zarówno nastoletnich odtwórców ról, jak i dorosłych, czyni fabułę wiarygodną. Nominalnie dla młodej widowni, w istocie film zachwyci widzów w każdym wieku.”

Festiwal Kino Dzieci gościł w 15 miastach w Polsce od 25 września do 6 października. W programie znalazło się 50 pięknych filmów, w większości niepokazywanych dotąd w Polsce. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które jest organizatorem festiwalu zapewnia, że już myśli nad kolejną edycją. Wcześniej jednak zaprasza dzieci i rodziców do kin w całej Polsce na film „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”. Jego oficjalna premiera odbędzie się 17 października. Wszyscy, którzy nie mieli okazji zobaczyć go podczas festiwalu Kino Dzieci mogą nadrobić zaległości. „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” to pierwsza dziecięca produkcja, którą do ogólnopolskiej dystrybucji wprowadza Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Kolejne premiery filmowe dla najmłodszych odbywać będą się raz w miesiącu.

Źródło: informacja prasowa

Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2022  >>
 01  02  03  04  05  06
 07  08  09  10  11  12  13
 14 15 16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31
partnerzy: