2015-03-25

90. urodziny Wojciecha Jerzego Hasa.

Z okazji przypadającej 1 kwietnia 2015 roku 90. Rocznicy urodzin Wojciecha Jerzego Hasa, Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało dla swoich widzów spotkanie upamiętniające twórczość jednego z największych polskich reżyserów.

Gośćmi wieczoru będą m.in.: żona reżysera, Wanda Ziembicka-Has, Konstanty Lewkowicz, kierownik produkcji filmów Jerzego Hasa („Nieciekawa historia”, Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany”) oraz Grzegorz Małecki, student Mistrza, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi.

Po spotkaniu odbędzie się pokaz pochodzącego z 1988 roku obrazu „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”, którego scenariusz powstał w oparciu o powieść Fredricka Tristana o tym samym tytule. Jest to ostatni film Wojciecha Jerzego Hasa, opowiadający o losach Baltazara, któremu „ukazuje się na drodze archanioł Gabriel i każe mu oczyścić się w ogniu. Po powrocie do domu Baltazar twierdzi, że odbył podróż do Jerozolimy i modlił się z prorokami… Młodzieniec przeżywa wiele niezwykłych przygód; podróżuje w trumnie w kondukcie zmarłych na dżumę, odwiedza Wenecję, uciekając przed Inkwizycją trafia do środowiska drukarzy i wolnomyślicieli. Wreszcie odwiedza dom schadzek.”

Urodzony 1 kwietnia 1925 roku w Krakowie Wojciech Jerzy Has do dziś pozostaje jednym z najwybitniejszych twórców kinematografii światowej. Do jego najbardziej znanych filmów należy „Rękopis znaleziony w Saragosssie”, którego odrestaurowanie sfinansowali Martin Scorsese i Francis Ford Coppola. Na swoim koncie Mistrz ma niezwykłe studium alkoholizmu, przedstawione w filmie „Pętla” z mistrzowską kreakcją Gustawa Holoubka, u boku którego zagrali Tadeusz Fijewski oraz Aleksandra Śląska. Nie sposób wśród dokonań reżysera pominąć takie tytuły jak „Pożegnania”, „Wspólny pokój” czy wreszcie obraz z Barbarą Krafftówną i Zbigniewem Cybulskim, „Jak być kochaną”. Późniejsze filmy Jerzego Hasa, to „Lalka” oraz „Sanatorium pod klepsydrą” czy „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”.

Wojciech Jerzy Has był wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach filmowych w Locarno, San Francisco, Edynburgu, San Sebastian, Panamie, Cannes, Trieście, Łagowie czy Gdyni.

Reżyser zmarł 3 października 2000 roku w Łodzi i został pochowany przy Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym w Dołach.

Warto przypomnieć, że Muzeum Kinematografii ufundowało tablicę upamiętniającą wybitnego reżysera, która została wmurowana w budynku przy ulicy św. Gertrudy 19 w Krakowie, gdzie Wojciech Jerzy Has mieszkał przez 24 lata. Uroczystość odsłonięcia tablicy nastąpiła w roku 2011 podczas 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Spotkanie upamiętniające twórczość Wojciecha Jerzego Hasa w łódzkim Kinematografie odbędzie się 1 kwietnia 2015 roku o godz. 19.30.

Strona wydarzenia: Spotkanie poświęcone Wojciechowi Jerzemu Hasowi >>

Nie masz jeszcze konta?
<<  maj 2022  >>
 01  02  03  04  05  06  07
 08  09  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26 27 28
 29  30  31
partnerzy: