2014-02-12

British Museum we wrocławskim kinie.

Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu przygotowało dla swoich wodzów niezwykłą transmisję wystawy "Życie i śmierć w Pompejach i Herkulanum" (Life and Death in Pompeii and Herculaneum)

"Wystawa jest pierwszą ekspozycją w British Museum, pokazującą historię legendarnych antycznych miast oraz największym od ponad 40 lat wydarzeniem w tej instytucji. Była przebojem tegorocznej sceny kulturalnej Londynu. Wystawa przenosi widzów w świat rzymskich metropolii 2000 lat temu – pokazuje życie na ulicy oraz w domu. Widzowie zobaczą z bliska mnóstwo eksponatów, które przybyły do Londynu z Włoch, na przykład słynne odlewy ludzi zatopionych w lawie z Wezuwiusza, jak również obiekty odtwarzające nieistniejący już świat: sprzęt domowego użytku, ubrania, biżuterię, meble, rzeźby, mozaiki, czy nawet żywność... Pompeii to nie tylko fascynująca podróż po muzealnych korytarzach, lecz również zapierająca dech w piersi wizja, odtwarzająca starożytny świat sprzed wulkanicznej apokalipsy oraz efektowna lekcja historii, daleka od nudnych wizyt muzealnych. Materiał zawiera efektowne, specjalnie przygotowane inscenizacje oraz bogatą oprawę muzyczną i literacką.”

Po starożytnej przestrzeni oprowadzą widzów znakomici eksperci – kurator wystawy Paul Roberts, profesor uniwersytetu w Cambridge Mary Beard, historyczka Bettany Hughes, szef kuchni Giorgio Locatelli i ogrodnik Rachel de Thame.

"Życie i śmierć w Pompejach i Herkulanum" to przygotowana przez British Museum transmisja wystawy, którą na żywo można było zwidzać od marca do sierpnia ubiegłego roku. Na ekrany kinowe Wilekiej Brytanii i Irlandii wystawa trafiła w czerwcu 2013. Wydarzenie było transmitowane we wszystkich większych sieciach kinowych jak Cineworld, Odeon, Picturehouse i Vue oraz w niezależnych salach kinowych na wyspach brytyjskich.

Niezwykłe wydarzenie nie jest jednak pierwszym tego typu, już wcześniej na srebrny ekran National Gallery przeniosło wystawę muzealną „Leonardo da Vinci: Malarz na Dworze Mediolanu". W ten sposób powstała 80 minutowa ekranizacja „Leonardo Live”, wyreżyserowana przez brytyjskiego dokumentalistę Phila Grabsky’ego, która do kin trafiła w 2011 roku.

Wystawę na ekranie kina Nowe Horyzonty będzie można zobaczyć w dwuch terminach: 15 lutego o godzinie 18.00 oraz 13 lutego o godzinie 12.00 ( wystawa dla szkół oraz seniorów).

Źródło: www.kinonh.pl, www.britishmuseum.org

Nie masz jeszcze konta?
<<  maj 2022  >>
 01  02  03  04  05  06  07
 08  09  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26 27 28
 29  30  31
partnerzy: