2016-08-11

Gdynia Dzieciom.

Odbywająca się od 2004 roku Gdynia Dzieciom, to stała już sekcja gdyńskiego Festiwalu Filmowego, która każdego roku przyciąga od 8 do 10 tysięcy młodych widzów.

„W tym roku będzie miała szczególny charakter. Przypadający w 2016 roku jubileusz 50-lecia Stowarzyszenia Filmowców Polskich – głównego organizatora Gdyni Dzieciom – stał się okazją do zaproponowania widzom wyjątkowego repertuaru, złożonego z największych dokonań polskiego kina dla dzieci i młodzieży. Szczególnym wydarzeniem tegorocznej edycji programu będzie polska premiera animowanego filmu „Kropla Zorzy Polarnej“ mistrza gatunku Wiesława Zięby.”

W ramach cyklu najmłodsi widzowie zobaczą pierwszy odcinek przygód Bolka i Lolka, „Kusza” oraz niezwykłą krótkometrażową animację, za którą Suzie Templeton została uhonorowana Oscarem w 2008 roku, „Piotruś i wilk”,

Nie zabraknie najbardziej znanych nazwisk Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych i Studia Miniatur Filmowych, jak Witold Giersz i jego „Żywa woda” należąca do serii Baśnie i bajki polskie, Julian Józef Antonisz, reżyser animacji „Jak to się dzieje, pyta Agnisia, że na ekranie widzimy misia” czy Zofia Ołdak, której „Piesek w kratkę” zachwyca już blisko 50 lat.

Na gdyńskim ekranie pojawią się również najnowsze animacje, a wśród nich film autorki „Drżących trąb” Natalii Brożyńskiej, „Doradcy króla Hydropsa”, który jest adaptacją opowiadania Stanisława Lema. Dla fanów dłuższej formy, zostaną zaprezentowane filmy pełnometrażowe: „Jak uratować mamę” Daniela Zduńczyka i Marcina Męczkowskiego oraz „Klub włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima” Tomasza Szafrańskiego.

Projekcjom filmowym będzie towarzyszyć wystawa plakatów z programu Polskie Kino Młodego Widza w Gdyńskim Centrum Filmowym oraz warsztaty z planu filmowego. Najmłodsi wezmą udział w warsztatach tworzenia animacji.

- Gdynia Dzieciom ma charakter szczególny nie tylko dlatego, że rokrocznie bardzo wzrusza mnie widok setek małych kinomanów tłumnie wypełniających pokazy, ale i dlatego, że od przywitania dzieci zaczynam zawsze festiwalowy wtorek i w tym momencie czuję zawsze, że kolejny festiwal ruszył i rozwinął żagle – mówi Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk. - Jestem pewien, że na tych wyjątkowych pokazach miłością do kina zarażają się kolejne pokolenia dzieci, które w latach kolejnych zasiądą w Teatrze Muzycznym i będą śledzić polskie kino już jako dojrzali odbiorcy.

Gdynia Dzieciom jest organizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy współpracy Pomorskiej Fundacji Filmowej i przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wszystkie pokazy odbywają się w kinie Helios.

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie: www.festiwalgdynia.pl->>

Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2022  >>
 01  02  03  04  05  06
 07  08  09  10  11  12  13
 14 15 16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31
partnerzy: