2015-05-21

Kinobus odwiedzi stare kina.

Trzy dni, czternaście miejscowości, dwa plenerowe i kilka kinowych pokazów filmowych, kilkanaście kin, kilkudziesięciu kinomaniaków. W dniach 28-30 sierpnia Kinobus wyruszy podkarpackimi drogami w poszukiwaniu ducha filmu. Powoli odkrywamy trasę festiwalu.

- Poznamy historie zamkniętych i działających kin – zapowiada Maciej Gil, historyk filmu, autor trasy pierwszego polskiego Kinobusu – spotkamy się z byłymi i obecnymi pracownikami tych kin, działaczami DKF-ów, znawcami filmowej historii regionu. Nie tylko w kinach będziemy się zatrzymywać, bo na Podkarpaciu atrakcji nie brakuje – dodaje.

Uczestnicy festiwalu odwiedzą kino, które świetnie prosperuje, mimo że działa w małej miejscowości blisko dużego miasta, gdzie jest kilka multipleksów. Poznają również filmową tradycję uzdrowisk. W dwóch miastach planowane są spacery szlakami dawnych kin. W kolejnych dwóch niedziałającym miejscom na jeden seans zostanie przywrócone filmowe życie.

Organizatorzy nie zapominają również najmłodszych miłośnikach wielkiego ekranu; w jednej z odwiedzanych miejscowości odbędzie się bezpłatna projekcja filmów dla dzieci oraz warsztaty. Pasażerowie Kinobusu przygotują otwarte, bezpłatne projekcje plenerowe: 28 sierpnia w Sanoku na dziedzińcu Zamku Królewskiego oraz 29 sierpnia w Jaśle w ramach obchodów 650-lecia miasta i 10. Międzynarodowych Dni Wina. Codziennie uczestnicy kinofilskiej wyprawy odwiedzą też lokalne muzea, by poznać historię i kulturę Podkarpacia. Szczegółowy program organizatorzy ujawnią do końca maja na stronie www.kinobus.pl

Koszt udziału w trzech dniach festiwalu to 170 zł (w cenie wikt i opierunek). Sprzedaż biletów on-line ruszy 1 czerwca.

Uwaga!
Organizatorzy zwracają się z prośbą do osób, które posiadają ulotki, programy, plany, zdjęcia i inne pamiątki związane z historią podkarpackich kin o udostępnienie ich do zarchiwizowania i umieszczenia na stronie internetowej Kinobusu. Zostaną one zeskanowe lub sfotografowane i zwrócone właścicielom. Kontakt: Maciej Gil, maciej@cyrkedison.org, tel. 503 035 073.

Organizatorem polskiego Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci oraz wydaje „X. Informator Kin Studyjnych”.

Projekt Kinobus / Podkarpacie 2015 otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego pana Władysława Ortyla.

Nie masz jeszcze konta?
<<  styczeń 2021  >>
 01  02
 03  04  05  06  07  08  09
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19 20 21  22  23
 24  25  26  27  28  29  30
 31
partnerzy: