2019-05-21

Najnowszy projekt British Council i Multikina.

23 maja startuje MultiCulture Britain – najnowszy projekt British Council i Multikina, promujący ciekawe zjawiska w kulturze i sztuce z Wielkiej Brytanii w obszarze filmu, teatru, wystaw i koncertów.

Przedsięwzięciu przyświeca idea promowania tolerancji, różnorodności oraz równych praw, jak również przeświadczenie, że fuzja różnych kultur w obrębie społeczeństwa, gdzie jedna kultura inspiruje się innymi, prowadzi do jej wzbogacenia o nowe kreatywne elementy i wartości.

- Zależy nam, by stwarzać jak najwięcej możliwości wymiany doświadczeń pomiędzy Wielką Brytanią a Polską, również w obszarze sztuki. W nowym cyklu, prezentując zjawiska artystyczne o brytyjskim rodowodzie, eksponujemy złożoność kultury Wielkiej Brytanii, w ramach której współistnieją różnorodne postawy, przekonania; miejsce dla siebie znajdują zróżnicowane formuły artystycznego wyrazu. Fuzja postaw
i wartości jest, jak sądzimy, rysem charakterystycznym nie tylko kultury brytyjskiej, ale i współczesnego świata w ogóle. W takiej optyce kultura brytyjska staje się swego rodzaju pomostem do lepszego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości – mówi o projekcie Ewa Ayton, Head of Arts and Culture British Council.

MultiCulture Britain to kontynuacja strategicznej współpracy pomiędzy British Council i Multikinem, w ramach której od kilku lat na ekranach kin w całej Polsce prezentowane są transmisje najciekawszych spektakli z teatrów brytyjskich.

- Działalności Multikina od lat patronuje hasło „Więcej niż kino”. W ramach projektu realizowanego wspólnie z British Council na kinowym ekranie zagoszczą spektakle teatralne, koncerty, wystawy. Warto podkreślić, że MultiCulture Britain ma ogromny potencjał edukacyjny: to cykl spotkań
z najlepszą brytyjską sztuką, dobraną tak, by uwrażliwiać na wyzwania współczesnego, multikulturowego świata. Tytuły, które pokażemy w ramach projektu mogą stać się świetnym punktem wyjścia dla rozmów w szkołach – nie tylko na lekcjach języka polskiego i angielskiego – i na uczelniach; będą także stanowiły inspirację dla nowych odczytań klasycznych tekstów kultury (takich, jak np. „Hamlet”) – podsumowuje Mariusz Spisz, Commercial Director Multikina.


Pierwszym wydarzeniem w ramach nowego cyklu będzie, pokazywany w Multikinie premierowo, spektakl „Szaleństwo Króla Jerzego” – prosto z Nottingham Playhouse w Londynie, na podstawie dramatu napisanego przez jednego z najbardziej lubianych brytyjskich dramaturgów - Alana Bennetta (autora takich sztuk, jak „The History Boys” i „The Lady in the Van”).

To spektakl, w trakcie którego widz ma okazję przyjrzeć się zagmatwanemu splotowi władzy i szaleństwa; inscenizacja tekstu, który stawia pytanie o to, jak zachowujemy się wobec Innego i jak próbujemy oswoić inność. W tytułowej roli króla Jerzego zobaczymy Marka Gatissa, który zdobył olbrzymią popularność dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu „Sherlock” oraz licznym kreacjom w brytyjskich serialach telewizyjnych. „Szaleństwo Króla Jerzego” już 23 maja o godzinie 19:00 w wybranych kinach sieci Multikino.

Źródło: Multikino

Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2022  >>
 01  02  03  04  05  06
 07  08  09 10 11  12  13
 14  15  16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31
partnerzy: