2014-12-04

Polska przyciąga filmowców.

Polska staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem dla produkcji filmowych z całego świata.

Jak powiedział szef Polskiej Komisji Filmowej, Tomasz Dąbrowski w wywiadzie dla FilmNewEurope, ostatni rok był bardzo udany i stanowi punkt zwrotny dla przywrócenia terenów Polski na rynek filmowy. Kręcono u nas filmy z Indii, Japonii, Hollywood oraz Europy.

Trzy indyjskie produkcje realizowane są w Warszawie, Krakowie i Lublinie przy wsparciu najaktywniejszych placówek, jak Krakowska Komisja Filmowa oraz Wrocławska Komisja Filmowa.

Jednym z ostatnich sukcesów była decyzja o nakręceniu japońskiej produkcji „Persona non grata” w Polsce, zamiast na Litwie. Film opowiada historię o dyplomacie stacjonującym na Litwie, który organizował wizy wyjazdowe dla Żydów na okupowanych przez nazistów terenach sięgających na wschód Polski. Produkcją zajęło się Akson Studio. Film realizowany był również poza Polską w Izraelu, na placu Czerwonym w Moskwie oraz Nowym Jorku.

Pólnocno-zachodnia Polska będzie miejscem dla kolejnej wielkiej francuskiej produkcji „Angus Dei” w reżyserii Anne Fontaine. Film jest koprodukcją francusko-polską z udziałem polskiej firmy Aeroplan Film, która otrzymała wsparcie finansowe od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 350 tysięcy euro. Zdjęcia do filmu planowane są na początek 2015 roku.

Jak wynika z wypowiedzi Tomasza Dąbrowskiego dla FilmNewEurope, Polska Komisja Filmowa czeka również na najnowszy film Romana Polańskiego, który ma być realizowany w naszym kraju i zdążył już przyciągnąć uwagę prasy światowej.

Odkąd Tomasz Dąbrowski objął stanowisko szefa Polskiej Komisji Filmowej w 2013 roku, instytucja stara się przyciągać zarówno produkcje krajowe jak i międzynarodowe. Obecnie komisja filmowa dąży do zwiększenia współpracy z krajami Bałtyckimi.

Pełny artykuł dostępny jest w języku angielskim na stronach: www.filmneweurope.com

Źródło: FilmNewEurope

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2019  >>
 01
 02  03  04  05  06  07  08
 09  10  11  12  13  14  15
 16  17 18 19  20  21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30
partnerzy: