2017-12-06

Rusza 18. Festiwal Filmu Niemego!

W dniach 7-10 grudnia w krakowskim Kinie Pod Baranami odbędzie się 18. edycja Festiwalu Filmu Niemego, którego współorganizatorem jest Fundacja dla Kina.
Jak zawsze projekcjom niemych filmów towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo.

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem Żywioły, czyli „z jednej strony natura i miejsce, jakie zajmuje w niej człowiek, z drugiej strony kultura i siła ludzkiego umysłu, ale również jego słabości i targające nim uczucia. Zaprezentowane zostaną filmy, w których szaleją żywioły przyrody i namiętności, a natura styka się z porządkującą ją sztuką.”

Inauguracja 18. Festiwalu Filmu Niemego odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a filmem otwarcia będzie „Człowiek otwartych przestrzeni” w reżyserii Marcela L’Herbiera. Do obrazu muzykę zagra zespół określający się mianem avant-folkowy, Księżyc wraz z muzykiem z zespołu Małe Instrumenty, Pawłem Romańczukiem. Po seansie goście zostaną zaproszeni na lampkę wina do Instytutu Francuskiego.

Podczas czterech dni festiwalu na ekranie Kina Pod Baranami będzie można zobaczyć żywioł wody w filmach, „Powódź” Louisa Delluca oraz „Wschód słońca” Friedricha Wilhelma Murnau, którego premiera odbyła się 90 lat temu, a który zdobył aż 3 Oscary.

Kolejnym żywiołem ze srebrenego ekranu będzie „Ziemia” Aleksandra Dowżenki, jedno z najważniejszych dzieł ukraińskiej kinematografii.

W filmie „Wicher” Victora Sjöströma będzie można zobaczyć jedną z największych gwiazd niemego kina, Lilian Gish. Nie zabraknie też Poli Negri, tym bardziej, że w tym roku przypada 120 rocznica urodzin oraz 30 rocznica śmierci tej pierwszej światowej sławy polskiej aktorki. Do filmu „Bezwstydna kobieta” z Polą Negri zagra Piotr Zabrodzki.

W ramach festiwalowej sekcji „Baranki w niemym kinie” przeznaczonej dla najmłodszych widzów odbędą się zabawy związane z tworzeniem ruchomych obrazów oraz pokaz francuskiej produkcji z 1906 roku, „Podróż na księżyc” z muzyką zespołu SALK.

Tylko dla dorosłych widzów odbędzie seans zatytułowany „Nieme erotyki” będący zbiorem filmów erotycznych z początku XX wieku, które jak donoszą organizatorzy festiwalu zostały odnalezione „na strychu pewnej szanowanej rodziny”.

Ciekawostką wydarzenia będzie pokaz współczesnego obrazu niemego z 2016 roku, w reżyserii Bogusława Kornasia, „TodMachine”, po którym widzowie spotkają się twórcami produkcji.

Dodatkow przy współpracy z Filmoteką Narodwą, organizatorzy festiwalu przygotowali dla miłośników dawnego Krakowa specjalny pokaz przedstawiający królewskie miasto z początków XX wieku. Filmowe obrazy starego Krakowa będzie można zobaczyć podczas festiwalowego afterparty w Klubie Betel.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie: www.kinopodbaranami.pl >>


Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2022  >>
 01  02  03  04  05  06
 07  08  09 10 11  12  13
 14  15  16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31
partnerzy: