2013-09-09

Teatr Telewizji w kinach

Legalna Kultura postanowiła wprowadzić na ekrany polskich kin sztukę Teatru Telewizji Polskiej "Bezdech". Przedstawienie wejdzie na ekrany kinowe 20 września br., a uroczysta premiera odbędzie się już 19 września w warszawskim kinie Iluzjon.

"Legalna Kultura chce w ten sposób zwrócić uwagę, że dzisiejsza sztuka może zgodnie z prawem i dobrym obyczajem korzystać ze zdobyczy techniki i wędrować po różnych kanałach dostępu. Dzięki temu staje się bardziej demokratyczna."

Reżyser spektaklu telewizyjnego, Andrzej Bart jest autorem takich powieści jak: "Rien ne va plus", "W pociągu do podróży" oraz "Fabryka Muchołapek". Sztukę "Bezdech" Andrzej Bart z początku wyreżyserował dla Teatru Polskiego Radia, a następnie jako sztukę telewizyjną.

W sztuce Andrzeja Barta obok Bogusława Lindy występują Krzysztof Stroiński, Władysław Kowalski, Jerzy Stuhr, Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Katarzyna Figura oraz Małgorzata Potocka.

Jerzy (Bogusław Linda), światowej sławy polski reżyser, który od wielu lat mieszka i tworzy w Hollywood, pojawia się niespodziewanie w jednym z barów w Warszawie. Zostaje natychmiast rozpoznany. W dalszej części swej podróży bohater odnajduje własnego syna (Dawid Ogrodnik), którego nigdy nie widział, odwiedza ojca (Jerzy Trela), rozmawia o śmierci ze słynnym filozofem (Władysław Kowalski), spotyka przyjaciół i wrogów (Jerzy Stuhr, Krzysztof Stroiński, Andrzej Seweryn) a nawet dawne miłości (Małgorzata Potocka, Katarzyna Figura).
Cała ta sytuacja jest tylko pretekstem do wędrówki bohatera po Polsce, w której niczym wolterowskiemu Kandydowi przyjdzie mu dziwić się, cieszyć, ale i przerażać. Tytułowy "Bezdech" to krótki moment zawieszenia między życiem a śmiercią.

Warto dodać, że sztuka Bezdech została nagrodzona przez Krajowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatry TV "Dwa Teatry" za współczesny tekst dramatyczny Andrzeja Barta. Nagrodzeni zostali również aktorzy występujący w sztuce: Bogusław Linda, Arkadiusz Jakubik oraz Dawid Ogrodnik. Zbigniew Zborowski otrzymał nagrodę za opracowanie muzyczne, a Milenia Fiedler za montaż.

Źródło: Legalna Kutura, Teatr Telewizji Polskiej

Nie masz jeszcze konta?
<<  maj 2022  >>
 01  02  03  04  05  06  07
 08  09  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26 27 28
 29  30  31
partnerzy: