2017-07-31

W Kazimierzu Dolnym wystartowały Dwa Brzegi.

W piątek 29 lipca br. rozpoczął się 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Wydarzenie, którego dyrektorem artystycznym jest Grażyna Torbicka, słynie z ambitnego i niebanalnego repertuaru. Co roku na Dwóch Brzegach odbywają się pokazy filmów nagrodzonych w Cannes, Berlinie, Wenecji, czy Karlovych Varach. Każda edycja tego wydarzenia gości największych artystów związanych ze światem filmu.

Tegoroczne wydarzenie zainaugurował premierowy pokaz filmu „Ja, Godard” w reżyserii Michela Hazanaviciusa. Obraz „portretuje mistrza, pokazując go w przełomowym momencie kariery, czyli w drugiej połowie lat 60., gdy zmieniał całkowicie swoje poglądy i stał się zagorzałym wyznawcą maoizmu”. W rolę Godarta wcielił się Louis Garrel, a jego partnerkę Anne Wiazemsky zagrała Stacy Martin.

W ramach festiwalowej sekcji „Lekcja w kinie. Spowiedź Twórcy Filmowego”, publiczność spotyka się z twórcami filmowymi. W tym roku lekcje prowadzą: Agnieszka Holland, Andrzej Pągowski i Robert Gliński. Natomiast z Andrzejem Sewerynem widownia spotka się w cyklu „I Bóg stworzył aktora”.

Dwa Brzegi, to również Kino Pod Srebrną Gwiazdą, czyli pokazy filmów na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym. W plenerowym kinie, które otworzył pokaz filmu „The Rolling Stones Olé Olé Olé!”, zostaną zaprezentowane m.in.: nagrodzony na festiwalu w Sundance obraz Michała Marczaka, „Wszystkie nieprzespane noce”; nominowany do Złotej Palmy film Xaviera Dolana, „To tylko koniec świata” oraz „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy.

Ciekawostką, zwłaszcza dla tych, którzy na Dwóch Brzegach nigdy nie byli, jest istniejąca od pierwszej edycji festiwalu, gazeta „Głos Dwubrzeża”, w której umieszczane są bieżące informacje związane z wydarzeniem.

Atrakcją dla kinomanów podczas wydarzenia w Kazimierzu Dolnym jest Plebiscyt Publiczności, w którym każdy uczestnik festiwalu może oddać głos na wybrany przez siebie film wypełniając specjalny kupon. Tytuły oceniane są w skali od 1 do 5. Wyniki głosowania ogłoszone zostają w dniu zamknięcia wydarzenia. W konkursie biorą udział tytuły wyświetlane w sekcji Świat pod Namiotem oraz filmy pełnometrażowe z innych sekcji wyprodukowane w 2016 i 2017 roku. Lista filmów na które widzowie mogą oddawać głosy została opublikowana na stronie wydarzenia (Filmy biorące udział w Plebiscycie Publiczności >>)

Na zakończenie 11. edycji Dwóch Brzegów widzowie zobaczą „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, który został uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes.

11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się między 29 lipca – 6 sierpnia 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Pełny program festiwalu >>

Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2022  >>
 01  02  03  04  05  06
 07  08  09 10 11  12  13
 14  15  16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31
partnerzy: