2017-09-11

"Pokot" powalczy o Oscara.

Decyzją polskiej Komisji Oscarowej, „Pokot” został wybrany polskim kandydatem do Oscara. Najnowszy obraz Agnieszki Holland powalczy o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

W Komisji Oscarowej zasiedli przedstawiciele polskiego środowiska filmowego: Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Grażyna Torbicka, Stefan Laudyn, Arthur Reinhardt, Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Magdalena Sroka.

„Pokot” przedstawia historię Janiny Duszejko, emerytowanej inżynier żyjącej w Sudetach. Pewnej śnieżnej nocy kobieta znajduje ciało mężczyzny, jak się okazuje kłusownika. Kiedy policja nie może sobie poradzić z rozwikłaniem śledztwa, Janina sama postanawia dowiedzieć się co się stało.

Obraz powstał w oparciu o powieść Olgi Tokarczuk, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Scenariusz do filmu Agnieszka Holland napisała wspólnie z pisarką.
W główną rolę, Janiny Duszejko wcieliła się Agnieszka Mandat. U jej boku zagrali m.in. Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot oraz Katarzyna Herman.

Pierwszą nagrodę obraz zdobył podczas swojej światowej premiery, która odbyła się w ramach Konkursu Głównego 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Agnieszka Holland odebrała wówczas Srebrnego Niedźwiedzia.

„Pokot” znalazł się na liście 51. Pełnometrażowych filmów fabularnych nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych.

Film jest koprodukcją polsko-niemiecko-czesko-słowadzko-szwedzką i został wyprodukowany przez Studio Filmowe TOR. Na polskie ekrany film Agnieszki Holland wszedł 24 lutego br., a jego polskim dystrybutorem jest Next Film.

Do tej pory film pokazywano w kinach Słowacji, Czech, Finlandii oraz Norwegii. W najbliższym czasie zobaczą go również widzowie szwedzkich i hiszpańskich kin.

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2023  >>
 01  02  03
 04  05  06  07  08 09 10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30
partnerzy: