2018-07-20

"Teheran tabu" zwycięzcą konkursu Brave: Forbidden Cinema!

Podczas tegorocznej edycji Przeglądu Filmowego Brave: Forbidden Cinema najwięcej głosów widzów otrzymał film „Teheran tabu" w reżyserii Aliego Soozandeha, zdobywając tym samym nagrodę główną – 2500 euro.

Projekcja zwycięskiej produkcji oraz gala wręczenia nagrody odbędzie się w sobotę, 21 lipca, o godzinie 20:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Bilety w sprzedaży.
Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Alim Soozandehem.

Ali Soozandeh, urodzony w Szirazie w Iranie, studiował sztukę w Teheranie przed emigracją do Niemiec w 1995 roku. Brał udział w wielu projektach filmowych i telewizyjnych jako specjalista ds. animacji. Jego reżyserskim debiutem jest film „Teheran tabu".
O FILMIE:

Kto pamięta słynne Persepolis? Pokazywany w ramach Tygodnia Krytyki w Cannes Teheran tabu, podobnie jak głośny film Marjane Satrapi, jest animacją dla dorosłych i stworzony został przez irańskiego twórcę na emigracji.

Jego autor, urodzony w Szirazie, ale mieszkający w Niemczech Ali Soozandeh, użył tu techniki zwanej rotoskopią, która pozwala przerysować sylwetki aktorów na animację.

Dzięki temu tematy odważnie przekraczające tytułowe tabu zyskują baśniową aurę i uniwersalizują się w opowieści o kilkorgu mieszkańcach Teheranu. Jest wśród nich grający na podziemnych imprezach muzyk Babak, który właśnie wpadł w kłopoty po przygodnym seksie z Donyą. Jest i Pari – starająca się o rozwód matka kilkuletniego chłopca, ale i prostytutka, otoczona opieką korzystającego z jej usług sędziego. Sąsiaduje z nią spodziewające się dziecka młode małżeństwo, także mające swoje sekrety. W końcu, najważniejszym bohaterem jest sam Teheran – z jednej strony wielkomiejski i rozrywkowy, z drugiej, ze względu na wymogi religijnego reżimu, przeżarty hipokryzją, powodującą, że każdy prowadzi tu podwójne życie. I właśnie to, co ukryte – taniec i seks, aborcja i używki – jest tematem tego wstrząsającego filmu.
Film w języku farsi z polskimi i angielskimi napisami.

Więcej o Brave: forbidden Cinema: www.bravefestival.pl >>

Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2022  >>
 01  02  03  04  05  06
 07  08  09  10  11  12  13
 14 15 16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31
partnerzy: