2015-06-26

Kolejne arcydzieło odnowione!

Kolejne arcydzieło polskiej kinematografii zostało poddane rekonstrukcji cyfrowej.
W najbliższy poniedziałek, po blisko 55 latach, w warszawskim kinie Kultura, będzie można zobaczyć „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, w nowej cyfrowej odsłonie.

Dziennikarz Andrzej (Leon Niemczyk) i jego atrakcyjna żona Krystyna (Jolanta Umecka) wyjeżdżają na jednodniowy rejs jachtem. Po drodze nad jezioro zabierają młodego autostopowicza (Zygmunt Malanowicz), a następnie zapraszają go na jacht. Na wodzie dochodzi do rywalizacji między mężczyznami w zakresie siły, intelektu i poglądów życiowych. Andrzej preferujący dostatnie, łatwe mieszczańskie życie konfrontuje się z młodym idealistą i buntownikiem.

„Legendarny fabularny debiut Romana Polańskiego, zaskakujący precyzją scenariusza, dojrzałością warsztatu, umiejętnością inscenizacji (w czym olbrzymia zasługa operatora, Jerzego Lipmana), prowadzenia aktorów – z klimatyczną muzyką Krzysztofa Komedy w tle. Pierwszy w jego twórczości film odwołujący się do konwencji thrillera i pierwszy skandal: niepokorny debiutant już w trakcie realizacji musiał stawić czoła nieprzychylnej prasie, a potem – oskarżeniem samego I sekretarza, Władysława Gomułki m.in. o kosmopolityzm i pozory głębi. Polityczna nagonka, choć wygoniła Polańskiego z kraju, stała się jednocześnie znakomitą reklamą Noża w wodzie, który – licznie nagradzany, w tym pierwszą polską nominacją oscarową dla filmu nieanglojęzycznego – stał się dla reżysera przepustką do międzynarodowej kariery. I z dzisiejszej perspektywy to oczywiste: bez tej opowieści ani polskie, ani światowe kino nie mogłoby się obejść.” ( www.kipa.pl)

Organizatorzy pokazu: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, SF Kadr, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny i Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2022  >>
 01  02  03  04  05  06
 07  08  09  10  11  12  13
14 15  16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31
partnerzy: