2018-02-08

Nominowani do Orłów 2018.

Polska Akademia Filmowa ogłosiła listę nominowanych do Polskich Nagród Filmowych, Orły 2018.

Najwięcej nominacji, w 11 kategoriach zdobyła „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, która powalczy o statuetkę m.in. dla najlepszego filmu, reżysera oraz odkrycie roku. O tytuł najlepszego filmu obok „Cichej nocy”, rywalizować będzie „Pokot” Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik oraz „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.

W ośmiu kategoriach został nominowany ostatni film Andrzeja Wajdy, „Powidoki”. Występujący w obrazie Wajdy, Bogusław Linda ma szansę na statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, a Bronisława Zamachowska stanie do rywalizacji o tytuł najlepszej aktorki drugoplanowej oraz okrycia roku.

Lista nominowanych do tegorocznej, 20. edycji Polskich Nagród Filmowych:

Najlepszy film:
"Cicha noc" w reżyserii Piotra Domalewskiego
"Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik
"Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana

Najlepsza reżyseria:
Piotr Domalewski za reżyserię filmu "Cicha noc"
Anna Jadowska za reżyserię filmu "Dzikie róże"
Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik za reżyserię filmu "Pokot"

Najlepszy scenariusz:
Piotr Domalewski za scenariusz filmu "Cicha noc"
Olga Tokarczuk i Agnieszka Holland za scenariusz filmu "Pokot"
Krzysztof Rak za scenariusz filmu "Sztuka kochania"

Najlepsze zdjęcia:
Piotr Stasik za zdjęcia do filmu "21 x Nowy Jork"
Piotr Sobociński jr za zdjęcia do filmu "Cicha noc"
Michał Englert za zdjęcia do filmu "Maria Skłodowska-Curie"
Jolanta Dylewska i Rafał Paradowski za zdjęcia do filmu "Pokot"
Paweł Edelman za zdjęcia do filmu "Powidoki"

Najlepsza scenografia:
Wojciech Żogała za scenografię filmu "Człowiek z magicznym pudełkiem"
Marek Warszewski za scenografię filmu "Powidoki"
Wojciech Żogała za scenografię filmu "Sztuka kochania"
Matthew Button za scenografię filmu "Twój Vincent"

Najlepsze kostiumy:
Cristobal Pidre i Florence Scholtes za kostiumy do filmu "Maria Skłodowska-Curie"
Katarzyna Lewińska za kostiumy do filmu "Powidoki"
Ewa Gronowska za kostiumy do filmu "Sztuka kochania"

Najlepsza muzyka:
Sandro Di Stefano za muzykę do filmu "Człowiek z magicznym pudełkiem"
Ishai Adar za muzykę do filmu "Droga Aszera"
Łukasz Targosz za muzykę do filmu "Magiczna zima Muminków"
Bruno Coulais za muzykę do filmu "Maria Skłodowska-Curie"
Clint Mansell za muzykę do filmu "Twoj Vincent"

Najlepszy dźwięk:
Jerzy Murawski, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński za dźwięk w filmie "Cicha noc"
Radosław Ochnio za dźwięk w filmie "Królewicz olch"
Tomasz Dukszta za dźwięk w filmie "Najlepszy"
Andrzej Lewandowski i Mattias Eklund za dźwięk w filmie "Pokot"
Maria Chilarecka, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński za dźwięk w filmie "Powidoki"
Marek Wronko za dźwięk w filmie "Volta"

Najlepszy montaż:
Piotr Stasik, Dorota Wardęszkiewicz i Tomasz Wolski za montaż filmu "21 x Nowy Jork"
Leszek Starzyński za montaż filmu "Cicha noc"
Jarosław Barzan za montaż filmu "Najlepszy"
Grażyna Gradoń za montaż filmu "Powidoki"
Justyna Wierszyńska i Dorota Kobiela za montaż filmu "Twój Vincent"

Najlepsza główna rola kobieca:
Karolina Gruszka za rolę w filmie "Maria Skłodowska-Curie"
Agnieszka Mandat za rolę w filmie "Pokot"
Magdalena Boczarska za rolę w filmie "Sztuka kochania"

Najlepsza główna rola męska:
Dawid Ogrodnik za rolę w filmie "Cicha noc"
Jakub Gierszał za rolę w filmie "Najlepszy"
Bogusław Linda za rolę w filmie "Powidoki"

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca:
Karolina Gruszka za rolę w filmie "Ach śpij kochanie"
Agnieszka Suchora za rolę w filmie "Cicha noc"
Bronisława Zamachowska za rolę w filmie "Powidoki"

Najlepsza drugoplanowa rola męska:
Arkadiusz Jakubik za rolę w filmie "Cicha noc"
Tomasz Ziętek za rolę w filmie "Cicha noc"
Arkadiusz Jakubik za rolę w filmie "Najlepszy"

Odkrycie roku:
Piotr Domalewski za reżyserię filmu "Cicha noc"
Bronisława Zamachowska za rolę w filmie "Powidoki"
Dorota Kobiela i Hugh Welchman za reżyserię filmu "Twój Vincent"

Najlepszy dokument:
"21 x Nowy Jork" w reżyserii Piotra Stasika
"Beksińscy. Album wideofoniczny" w reżyserii Marcina Borchardta
"Młynarski. Piosenka finałowa" w reżyserii Alicji Albrecht
Najlepszy serial filmowy:
"Belfer 2" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza i Macieja Bochniaka
"Diagnoza" w reżyserii Xawerego Żuławskiego, Łukasza Palkowskiego i Michała Otłowskiego
"Wataha 2" w reżyserii Katarzyny Adamik i Jana P. Matuszyńskiego

Najlepszy film europejski:
"Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie"
"The Square"
"Toni Erdmann"

Nie masz jeszcze konta?
<<  listopad 2018  >>
 01  02  03
 04  05  06  07  08  09  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19 20 21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30
partnerzy: