2014-01-20

Oscarowe filmy w Polsce.

Startuje ogólnopolska trasa programów Oscar Shorts 2013: krótkometrażowych filmów fabularnych i animacji nominowanych do najważniejszej nagrody filmowej na świecie. Już w lutym w całym kraju widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w najbardziej ekscytujących pokazach krótkiego kina.

Te dwa programy, Filmy fabularne oraz Animacja, to trwająca łącznie ponad 140 minut wyprawa do bezkompromisowego świata filmów popularnie zwanych shortami. Ich zwarta formuła i dynamiczna natura zapewniają pełną gamę emocji oraz wrażeń estetycznych.

W zestawie nominowanych filmów fabularnych znalazły się produkcje z RPA, Afganistanu, USA, Belgii, Francji i Kanady. Wyróżnione tytuły, poza jakością artystyczną, nie mają ze sobą wiele wspólnego, co tworzy zestaw wyjątkowo ciekawy i nieprzewidywalny. Mowa o filmie Asad Bryana Buckleya, Chłopcy Buzkashi Sama Frencha, Godzina policyjna Shawna Christensena, Śmierć cienia Toma van Avermaeta i filmie Henry Yana Englanda. To także jedne z najszerzej komentowanych tytułów w ubiegłym roku, filmy prezentowane także na najważniejszych europejskich festiwalach.

Z kolei zestaw animacji został zdominowany przez produkcje amerykańskie. Wśród pięciu nominowanych filmów aż cztery pochodzą z USA. Sporą niespodzianką - i powodem do radości globalnej rzeszy fanów - jest tutaj animacja z legendarnej serii przygód rodziny Simpsonów: Maggie Simpson w filmie „Najdłuższy dzień w żłobku”, w reżyserii Davida Silvermana. Poza tym pośród najlepszych znalazły się filmy Po uszy Timothy’ego Reckarta, Człowiek z papieru Johna Kahrsa, Świeże Guacamole Adama Pespane’a oraz Adam i Pies Minkyu Lee.

Programy Oscar Shorts 2013 będą prezentowane w Polsce do 28 lutego m.in. w Gdańsku (Kino Port), Katowicach (Kino Kosmos), Krośnie (Klubokawiarnia Ferment), Poznaniu (Kino Rialto), Tarnowskich Górach (Tarnogórskie Centrum Kultury) i Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty).

Dystrybutorem i organizatorem trasy jest poznańska Fundacja Ad Arte, od 10 lat promująca kino krótkometrażowe w Polsce i na świecie, organizator Short Waves Festival, krajowy przedstawiciel globalnej platformy Future Shorts oraz dystrybutor cyklu World Shorts.

Źródło: informacja prasowa

Nie masz jeszcze konta?
<<  maj 2022  >>
 01  02  03  04  05  06  07
 08  09  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25 26 27  28
 29  30  31
partnerzy: