2018-07-10

Polska animacja cyfrowa w prestiżowym konkursie.

Wyprodukowany przez Platige Image “Miazmat”, czterominutowy, animowany film krótkometrażowy w reżyserii Klaudiusza Wesołowskiego, otrzymał nominację do konkursu Siggraph Computer Animation Festival. Obraz jest inspirowany teorią sztuki Czysta Forma oraz dziełem “Kompozycja” autorstwa S.I. Witkiewicza.

“Miazmat” to próba wskrzeszenia za pomocą nowoczesnych technik komputerowych, estetyki teorii Czystej Formy, wymyślonej blisko sto lat temu przez S.I. Witkiewicza, Dzięki wykorzystaniu animacji, jej kolorystyki, kompozycji kadrów i montażowi, odtwarzany jest ciąg wydarzeń, który doprowadził do ułożenia się form w obrazie “Kompozycja”. W efekcie film przypomina marzenia senne, które w trakcie przeżywania są żywe i pełne hiperrealistycznych detali, a po przebudzeniu bledną i rozmywają się.

- Nie ukrywam, że jest to najbardziej zwariowany pomysł na jaki mogłem wpaść. Przyszedł mi do głowy w muzeum, podczas oglądania dzieł Witkiewicza. - mówi Klaudiusz Wesołowski, reżyser “Miazmatu”. - Wyobraziłem sobie jak przedstawione w “Kompozycji” obrazy ożywają i przekształcają się. Wkrótce dotarło do mnie, że jestem najprawdopodobniej jedyną na świecie osobą, która może się podjąć takiego zadania - trudno bowiem znaleźć animatora i reżysera, który jednocześnie interesuje się twórczością Witkiewicza.

W realizacji “Miazmatu” najtrudniejsza była interpretacja teorii Czystej Formy i znalezienie niebanalnego stylu, który pozwoli uniknąć naśladownictwa innych animowaych filmów krótkometrażowych. Udało się to osiągnąć dzięki połączeniu realistycznie oświetlonej przestrzeni, inspirowanej rafą koralową z abstrakcyjnymi formami zwierząt.

- Praca nad filmem trwała sześć lat i zajęła mi w sumie ponad dwa i pół tysiąca godzin - mówi Klaudiusz Wesołowski. - Pomoc Platige Image była dla mnie dużym zaskoczeniem. Był to bowiem projekt niekomercyjny, który powstał z ciekawości co się zdarzy, gdy ożywi się obraz, odświeży estetykę Czystej Formy, opracowanej blisko sto lat temu. Jestem bardzo zadowolony z efektu.

“Miazmat” został nominowany do konkursu SIGGRAPH 2018, przyznającego nagrody najlepszym filmom krótkometrażowym na świecie. Ogłoszenie wyników odbędzie się w dniach 14-16 sierpnia 2018 r.


Siggraph Computer Annimation Festival to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń poświęconych animacji komputerowej. Siggraph należy do festiwali kwalifikujących do Nagród Amerykańskiej Filmowej.

Nie masz jeszcze konta?
<<  marzec 2023  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
26 27  28  29  30  31
partnerzy: