2011-06-29

Program 11. Nowych Horyzontów

28 czerwca odbyła się konferencja prasowa 11 edycji MFF Nowe Horyzonty. Tegoroczny festiwal odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21-31 lipca . W programie zostanie pokazanych około 430 filmów (w tym około 230 pełnometrażowych) z ponad 50 krajów.

250 filmów będzie miało swoje polskie premiery. Widzowie festiwalu zobaczą polskie filmy w konkursie Nowe Filmy Polskie.

Festiwal otworzy nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie "Rozstanie" Ashgara Farhadiego. Filmem zamknięcia festiwalu będzie najnowsze dzieło mistrza światowego kina Pedro Almodóvara "Skóra, w której żyję".

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty znajdzie się 14 nowych, po raz pierwszy pokazywanych w Polsce, „nowohoryzontowych" filmów. Wśród nich polskie akcenty: znakomicie przyjęty w Cannes film Urszuli Antoniak "Code Blue", pokazywany w Konkursie Głównym i nagrodzony na Berlinale pełnometrażowy debiut Argentynki Pauli Markovitch "Nagroda" ze zdjęciami Wojciecha Staronia oraz zrealizowany w USA przez młodego, polskiego artystę Zbigniewa Bzymka "Utopians". W Jury Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty zasiadają dyrektor artystyczny canneńskiego Quinzaine de Realisateurs w latach 2009-2011, Fredric Boyer, zeszłoroczna zwyciężczyni wrocławskiego festiwalu Anocha Suwichakornpong ("Zwyczajna historia"), zdobywca nagrody dla najlepszego reżysera w Locarno w 2010, Denis Côté, portugalski reżyser Hugo Vieira da Silva ("Swans", "Body Rice") i polski reżyser Mariusz Grzegorzek ("Jestem twój").

W konkursie Nowe Filmy Polskie pokazanych zostanie kilkanaście pełnometrażowych fabuł, które trafiły
w ostatnich miesiącach na ekrany kin lub będą miały we Wrocławiu polską premierę, m.in.:"Ki" Leszka Dawida, "Daas" Adriana Panka, "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego, "Sala samobójców" Jana Komasy, "Lęk wysokości" Bartka Konopki i "Z daleka widok jest piękny" Wilhelma Sasnala, który będzie miał we Wrocławiu światową premierę. Podczas festiwalu odbędą się także konkursy polskich filmów krótkometrażowych i europejskich debiutów krótkometrażowych.

Nagrodzonym w konkursach filmom organizator festiwalu, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, gwarantuje dystrybucję w Polsce.

Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii norweskiej. W ramach projektu Norwegia bez granic odbędzie się m.in. przegląd najnowszego kina norweskiego. Wśród prezentowanych filmów znajdą się: koprodukcja dofinansowaniem PISF "Król wyspy skazańców" Mariusa Holsta ze Stellanem Skarsgårdem oraz "Upperdog" Sary Johnsen z Agnieszką Grochowską, uznaną w Norwegii najlepszą aktorką roku.

W 90. rocznicę urodzin i w 50. rocznicę tragicznej śmierci zaprezentowana zostanie retrospektywa filmów Andrzeja Munka. Z kolei w ramach retrospektywy animacji Mariusz Wilczyński zaprezentuje filmy animowane, miniatury, teledyski oraz poprowadzi autorską Lekcję Kina.

W dniach 23-26 lipca odbędzie się druga edycja Studia Nowe Horyzonty. Te warsztaty dla młodych

profesjonalistów dostarczają im wiedzy na temat promocji, marketingu filmowego, sprzedaży, pitchingu, networkingu i strategii festiwalowej. Nad tegorocznym programem studia czuwa Hayet Benkara, wieloletnia współpracowniczka festiwali w Rotterdamie, Toronto i Cannes. W program aktywnie włączona jest również London Film Academy. Jako wykładowcy zaproszeni zostali doświadczeni eksperci z branży - producenci, agenci sprzedaży i programerzy festiwali, a także uznani twórcy. Specjalnym wydarzeniem warsztatów będzie masterclass węgierskiego mistrza, Béli Tarra. Wśród 24 uczestników są m.in. reżyserzy Katarzyna Rosłaniec ("Galerianki") i Tomasz Wolski ("Złota rybka", "Szczęściarze"), scenarzysta Paweł Ferdek ("Ki"), kompozytor Antoni Łazarkiewicz ("Boisko Bezdomnych", "W ciemności"), a także inni młodzi producenci, operatorzy i kompozytorzy. W tym roku, w ramach współpracy z festiwalami w Transylwanii, Lizbonie i Cinesonne w Paryżu, a także Norweskim Instytutem Filmowym, w Studiu Nowe Horyzonty bierze udział 10 osób z zagranicy. Współorganizatorem Studia Nowe Horyzonty jest Media Desk Polska, London Film Academy a partnerem Canal+ Polska.

W dniach 26-28 lipca odbędzie się Polsko-Norweskie Forum Koprodukcyjne. Jest to wspólne przedsięwzięcie MFF Nowe Horyzonty i Norweskiego Instytutu Filmowego realizowane w ramach projektu "Norwegia bez granic". Wydarzenie ma formę indywidualnych pitchingów projektów filmowych przez
producentów z Polski i Norwegii. W tym celu wybranych zostało po pięć projektów z obu krajów będących na różnych etapach produkcji, które są promowane i omawiane podczas Forum.

Już po raz trzeci w ramach MFF Nowe Horyzonty odbędzie się edukacyjno-dyskusyjny cykl poświęcony wybranemu filmowemu elementowi i jego przemianom w ciągu ostatniej dekady. Po montażu (2009) i zdjęciach (2010) organizatorzy proponują spotkanie dotyczące scenografii. Gościem wydarzenia będzie m.in. polski scenograf Marek Zawierucha, współpracujący na stałe między innymi z Wojciechem
Smarzowskim czy z Małgorzatą Szumowską, autor scenografii do "Czterech nocy z Anną" Jerzego Skolimowskiego i "Janosika" Kasi Adamik i Agnieszki Holland.

Źródło: www.pisf.pl

Tagi: era nowe horyzonty, festiwalProgram 11. Nowych Horyzontów,

Nie masz jeszcze konta?
<<  maj 2022  >>
 01  02  03  04  05  06  07
 08  09  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25 26 27  28
 29  30  31
partnerzy: