2013-09-19

Wałęsa powalczy o Oscara

"Wałęsa. Człowiek z Nadziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy został wybrany przez Komisję Oscarową na polskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Komisja Oscarowa powołana 17 lipca przez Bogdana Zdrojewskiego obradowała w składzie: Waldemar Krzystek (przewodniczący), Andrzej Bart, Marek Hendrykowski, Barbara Hollender, Izabela Kiszka-Hoflik, Bartosz Konopka, Artur Reinhart, Agnieszka Odorowicz

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" miał już swoją światową premierę 5 września podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu w Wenecji, w której uczestniczyli Danuta i Lech Wałęsowie.
Polska uroczysta premiera odbędzie się w sobotę 21 września w Teatrze Wielkim w Warszawie, natomiast na ekrany polskich kin najnowszy film Andrzeja Wajdy wejdzie 4 października.
W filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzej Wajda odważnie łączy epokowe wydarzenia z tym, co prywatne, wręcz intymne. Przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. Po "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza" film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. "Wałęsa. Człowiek z nadziei" to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei. (opis dystrybutora)
W rolę Lecha Wałęsy wcielił się Robert Więckiewicz, a u jego boku będzie można zobaczyć Agnieszkę Grochowską, Zbigniewa Zamachowskiego, Macieja Stuhra, Cezarego Kosińskiego oraz Marię Rosaria Omaggio w roli Oriany Fallaci.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy Patronat nad filmem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nie masz jeszcze konta?
<<  maj 2022  >>
 01  02  03  04  05  06  07
 08  09  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25 26 27  28
 29  30  31
partnerzy: