2014-12-11

38. FWK za półmetkiem.

Dziś ostatni dzień zimowego Forum Wokół Kina. Za nami wiele interesujących prezentacji, wykładów i zapowiedzi kinowych.

Wczoraj z samego rana z kiniarzami spotkała się Renata Pawłowska-Pyra z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Poruszony został temat dotacji na cyfryzację drugiej sali kinowej, o które kina mogą się ubiegać oraz problem dofinansowania przedłużenia serwisu projektorów cyfrowych, których gwarancja dobiega końca. PISF jest otwarty na propozycje w tym względzie, ale nie dla pojedynczych podmiotów.
Prowadząca zapowiedziała również, że PISF w przyszłym roku planuje przeprowadzić badania nad widownią kinową, które mają być pomocne dla prowadzących kina.

Tego dnia odbyło się tradycyjne już na forum spotkanie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, w którym poruszone zostały zmiany jakie w swojej działalności planuje sieć. W najbliższym czasie więcej uwagi ma ona poświęcić zagadnieniom związanym z upowszechnianiem kultury oraz edukacji filmowej. W spotkaniu wzięła udział prawnik SKSiL Joanna Lassota, która w swojej prezentacji podkreśliła, jak ważne dla kin są dobrze skonstruowane umowy ramowe z dystrybutorami.

Cine Project Polska zaprezentowała ściany LED służące do wyświetlania reklam na zewnątrz oraz wewnątrz budynku, które można zamocować w prawie dowolnym miejscu, równie łatwo jak zwykły baner reklamowy. Drugim rozwiązaniem, które przedstawił Cine Project było zdalne monitorowanie systemów projekcji, które na bieżąco pozwala wykrywać usterki, dzięki czemu można je natychmiast usunąć.

Przedstawiciel firmy NEC Display Solutions Mariusz Orzechowski przypomniał plakat cyfrowy, na którym równocześnie można umieścić plakat filmu oraz zwiastun, a także dodatkowe informacje, jak godzina seansu czy numer sali kinowej. Przy okazji w prezentacji mieliśmy okazję zobaczyć, jak prosty w obsłudze jest plakat cyfrowy NEC.

Z problematyką widowni kinowej i jej rozwoju zmierzył się w swoim wykładzie dziennikarz filmowy, specjalista z dziedziny marketingu i mediów społecznościowych - Domenico La Porta. Nieliczni wzięli też udział w warsztatach „Promocja wydarzeń i budowanie relacji z widownią”.

Zainteresowani mieli okazję wysłuchać wykładu Jakuba Duszyńskiego, dyrektora artystycznego Gutek Film, na temat dystrybucji kina europejskiego. Prowadzący przedstawił również ciekawy projekt Gutek Film skierowany do widowni kina art-house’owego - Scope50, o którym pisaliśmy niedawno na naszym portalu ( link do artykułu: Widzowie wybiorą repertuar kin.)

O tym jak w prosty sposób zarządzać dystrybucją kluczy DCP z komputera, tabletu czy smart fonu, można było się dowiedzieć z prezentacji Studia Kropka na temat systemu KDM online.

W czwartkowe popołudnie w salach kinowych Nowych Horyzontów odbyły się aż cztery seanse filmowe. Solopan przygotował dla uczestników wielokrotnie nagradzany dokument Anety Kopacz „Joanna”, Hagi Film uraczyło uczestników forum niemieckim thrillerem „Who am I. Możesz być kim chcesz”, Against Gravity zaprezentowała „Turystę”, a na zakończenie Next Film zaprosił uczestników na film „Polskie Gówno”.

Nie masz jeszcze konta?
<<  luty 2020  >>
 01
 02  03  04  05  06  07  08
 09  10  11  12  13  14  15
 16  17  18  19  20  21  22
 23  24  25  26  27 28 29
partnerzy: