2014-05-21

54. Krakowski Festiwal Filmowy.

W niedzielę 25 maja w krakowskim kinie Kijów.Centrum na otwarcie 54. KFF odbędzie się seans filmu Krzysztofa Magowskiego „Sen o Warszawie” opowiadający historię Czesława Niemena. Dokument powalczy o Złotego Lajkonika w konkursie polskim.

Przez osiem dni trwania festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 200 filmów, w tym blisko 100 tytułów konkursowych, które oceni 24 jurorów.

Krakowski Festiwal Filmowy odbywający się od 1961 roku (wówczas jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych) należy do najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom.

Od 1998 roku podczas festiwalu przyznawana jest nagroda główna za całokształt twórczości - Smok Smoków, której pierwszym laureatem został Bohdan Kosiński. W tym roku Smoka Smoków otrzyma Bogdan Dziworski operator, reżyser, profesor zwyczajny sztuki filmowej i fotografiki. Czterokrotny laureat Srebrnego Lajkonika oraz Złotego Smoka za obraz „Kilka opowieści o człowieku.”

W ramach festiwalu filmy rywalizują w czterech konkursach:
• Konkurs muzyczny DocFilmMusic, jury pod przewodnictwem Jana Kantego Pawluśkiewicza,
• Konkurs dokumentalny, jury pod przewodnictwem Wojciecha Staronia,
• Konkurs krótkometrażowy, jury pod przewodnictwem Wojciecha Marczewskiego,
• Konkurs polski, jury pod przewodnictwem Jerzego Śladkowskiego.

Festiwalowi będzie towarzyszyć przygotowana przez Muzeum Kinematografii wystawa "Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym", którą od 27 maja będzie można zwiedzać w Muzeum Narodowym w Krakowie. W muzeum trwa również wystawa poświęcona twórczości Stanleya Kubricka.


1 czerwca w warszawskim Kinie Kultura odbędzie się pokaz filmów nagrodzonych podczas 54. KFF.

Miejsca festiwalowe:

Kino Kijów.Centrum
Kino Pod Baranami
Kino Mikro
MOS – Małopolski Ogród Sztuki
Kino Agrafka
ARS Reduta
AGH Aula Bogdanka
Plenerowe Kino Pod Wawelem
oraz
Kino Kultura, Warszawa


Krakowski Festiwal Filmowy należy do grona festiwali akredytowanych przez FIAPF (Międzynarodowa Federacja Producentów Filmowych), EFA (European Film Award) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, dzięki czemu laureaci festiwalu otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów (w kategoriach filmów krótkometrażowych).

Pełny program wydarzenia oraz lista filmów konkursowych znajdują się na stronie:www.krakowfilmfestival.pl >>

Źródło: www.krakowfilmfestival.pl/

Nie masz jeszcze konta?
<<  styczeń 2021  >>
 01  02
 03  04  05  06  07  08  09
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19 20 21  22  23
 24  25  26  27  28  29  30
 31
partnerzy: