2016-11-17

Agrafka i KIKA kinami miesiąca Europa Cinemas.

Dwa krakowskie kina: Agrafka i Kinokawiarnia KIKA otrzymały tytuł kina miesiąca nadawany przez Film New Europe oraz prestiżową sieć Europa Cinemas.

Położone w centrum Krakowa Kino Agrafka, istnieje od 1959 roku, kiedy zostało otwarte przy Młodzieżowym Centrum Kultury YMCA pod nazwą Zuch. Nazwę zmieniono pod koniec lat 70. na Szkolne Kino Studyjne, a później Paradox. W 2009 roku w tym miejscu Fundacja Wspierania Kultury, Cyrk Edisona otworzyło Kino Agrafka.
Agrafka należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Europa Cinemas. Jest też laureatem prestiżowej nagrody dla najlepszego kina w Polsce 2010 roku przyznawanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Agrafka posiada projektor cyfrowy od 2012 roku.

Kinokawiarnia KIKA mieszcząca się w krakowskiej dzielnicy Podgórze, to dwie niewielkie sale kinowe oraz doskonałe miejsce spotkań z przyjaciółmi, zarówno przy filmie, jak i na kawie. Da ceniących sobie wygodę widzów kino posiada salę, w której zamiast foteli stoją miękkie pufy. KIKA czterokrotnie otrzymała certyfikat Miejsca Przyjaznego Maluchom, natomiast portal Spotted by Locals umiecił Kinokawiarnię na liście 50 najlepszych kin arthouse’owych w Europie.

Kinokawiarnia KIKA i Kino Agrafka, to dwa bardzo ważne miejsca na kulturalnej mapie Krakowa, których program filmowy stanowią głównie produkcje europejskie i najlepsze tytuły polskie. W żadnym z nich nie zobaczymy amerykańskich blockbusterów, ani nie uświadczymy dźwięków zjadanego popcornu. Każdy widz znajdzie tam dla siebie coś interesującego, ponieważ odbywają się tam liczne imprezy cykliczne.

Zarówno Agrafka jak i KIKA regularnie organizują spotkania filmowe dla najmłodszych widzów, rodziców z dziećmi czy seniorów.

W Agrafce realizowany jest program edukacji filmowej, Kino z klasą, dzięki któremu w tym roku kino odwiedziło 1300 uczniów, a kino sprzedało 8000 biletów. Tam też odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera, czy Krakowski Festiwal Filmowy, natomiast KIKA to miejsce dla festiwalu Grand Off, Human Docs oraz Watch Docs.

KIKA mimo braku nowoczesnego sprzętu posiada swoją stałą publiczność i wciąż zyskuje nową. W tym kinie widzowie mogą wybierać repertuar, organizować urodziny, imprezy okolicznościowe, czy zamknięte pokazy filmowe. Być może w nadchodzącym roku i w tym kinie pojawią się projekcje cyfrowe.


Cieszymy się, że krakowskie kina zostały docenione przez sieć kin europejskich Europa Cinemas i zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z Bogdanem Balickim, założycielem Fundacji Wspierania Kultury Cyrk Edison, współtworzącym program Kina Agrafka i Kinokawiarni KIKA.
Link do wywiadu: New Cine Forum >>

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2023  >>
 01  02  03
 04  05  06  07  08 09 10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30
partnerzy: