2011-11-18

Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu

Bogdan Zdrojewski, minister kultury, w ostatnim momencie urzędowania rządu Donalda Tuska podjął ważną dla Wrocławia decyzję. Przekształcił wrocławską Wytwórnię Filmów Fabularnych w Centrum Technologii Audiowizualnych, czyli w państwową instytucję kultury.

WFF od lat czekała na restrukturyzację. Choć wielce zasłużona, zgodnie z przepisami nie mogła funkcjonować w dawnym kształcie. Zarządzający nią minister musiał ją zlikwidować i albo nadać jej nowy kształt, albo sprywatyzować bądź skomunalizować.

Najpierw podzielił składający się z dwóch części kompleks Wytwórni. Wymagający natychmiastowego ratunku niszczejący zabytek - Pawilon Czterech Kopuł - przekazał Muzeum Narodowemu, a jego remont wpisał na listę rezerwową do finansowania z funduszy unijnych. Pieniędzy jeszcze nie ma, a obietnice przejęcia muzeum na garnuszek ministerstwa na razie nie zostały spełnione.

Druga część przy ul. Wystawowej została w 2009 roku przekazana we władanie Zbigniewowi Rybczyńskiemu , pierwszemu polskiemu zdobywcy Oscara. Już wymieniono w niej dach i zerwano płyty azbestowe ze ścian. W wielkiej hali wybudowano konstrukcję, w której, w oparciu na unikatowym systemie Motion Control i autorskim pomyśle Rybczyńskiego, powstać ma studio cyfrowej produkcji obrazu. Centrum Technologii Audiowizualnych - czyli CeTA - ma być unikatowym w skali światowej ośrodkiem edukacyjnym i badawczo-twórczym w dziedzinie multimediów, specjalizującym się w produkcji filmowych efektów specjalnych.

Twórca słynnego "Tanga" w czasie Europejskiego Kongresu Kultury chwalił się zakończeniem pierwszej, budowlanej fazy projektu CeTA. MKiDN wydało na prace 2 mln zł, a Polski Instytut Sztuki Filmowej 5 mln zł. Stworzona została scenograficzna skorupa, brakuje jeszcze jej zasadniczej części - technologicznych bebechów oraz tchnienia know how.

Wstępne szacunki mówią, że do zakończenia prac konieczne jest co najmniej drugie tyle pieniędzy. Potrzebny jest również budżet na funkcjonowanie CeT-y, choć w dużej mierze instytucja powinna utrzymywać się sama.

Źródło: www.stopklatka.pl

Tagi: Centrum Technologii Audiowizualnych,

Nie masz jeszcze konta?
<<  kwiecień 2021  >>
 01  02  03
 04  05  06  07  08  09  10
 11 12 13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30
partnerzy: