2013-08-02

Dziesięć dni w Zwierzyńcu

Letnia Akademia Filmowa zaprasza do Zwierzyńca po raz 14., w dniach 2-11 sierpnia 2013 r.

"Zgodnie z dotychczasową tradycją, będziemy kontynuować odkrywanie rzadko obecnych na naszych ekranach kinematografii i oryginalnych autorów filmowych" piszą organizatorzy festiwalu. "Na pierwszym planie znajdzie się Kino z krainy gejzerów. Kino islandzkie przebojem zdobywa światowe ekrany. Jego niekwestionowany lider, Fridrik Thór Fridriksson, utorował drogę do międzynarodowej kariery grupie zdolnych reżyserów, stanowiących dzisiaj o wizerunku tej kinematografii. W przeglądzie islandzkiego kina znajdzie się zatem m.in. najnowszy film Baltasara Kormákura "The Deep" (2012)".

Całkowitą egzotyką dla polskich kinomanów będzie natomiast spotkanie z kinem pakistańskim. "Taliwood" pokaże skomplikowaną sytuację kinematografii, rozpiętej pomiędzy sąsiedzką, bollywoodzką tradycją, a restrykcjami talibów wypowiadających wojnę filmom o charakterze rozrywkowym. W Zwierzyńcu lubimy dalekie podróże filmowe, ale nie zapominamy o sąsiadach. W "Niemieckiej panoramie" przedstawimy blok najnowszych filmów tej kinematografii, wybranych z programu Berlinale (m.in. "Hannah Arendt", "Dziewczyna z perukami", "Russendisko", "Lore").

Swoją retrospektywę będzie mieć w Zwierzyńcu Tomas Gutiérrez Alea, najbardziej znany na świecie reżyser kubański. To wyjątkowy w tamtym kinie twórca, któremu udało się zachować przez lata artystyczną niezależność. Jego wznosząca się od lat 60. kariera została na koniec uhonorowana nominacją do Oscara, za jego najwybitniejsze dokonanie – "Truskawki i czekolada" (1994). Bohaterem drugiej retrospektywy będzie z kolei Elia Suleiman, sztandarowy przedstawiciel kinematografii, która oficjalnie nie istnieje – Palestyny. Jego kino powstaje poza granicami kraju, ale przynosi wnikliwy obraz sytuacji ludzi żyjących na „ziemi tymczasowej”. Dla świata został odkryty przez festiwale filmowe dzięki takim filmom, jak: "Kronika zniknięcia" (1996) czy "Boska interwencja" (2002).

Warto zwrócić też uwagę na twórczość znakomitego rosyjskiego reżysera Aleksandra Rogożkina. We współczesnym kinie rosyjskim od lat odgrywa znaczącą rolę, tym niemniej nie mieliśmy dotąd okazji poznać jego twórczości z naszych ekranów. Laureat międzynarodowych festiwali za "Straż" (1990), "Czekistę" (1992), "Życie z idiotą" (1993), "Posterunek graniczny" (1999) czy "Kukułkę" (2002) z pewnością na bliższe spotkanie z polską widownią zasługuje.

Cykl "Diabeł w butelce" przyniesie zestaw filmów poświęconych problemom alkoholowym. Traktujących o wadzeniu się z alkoholową pokusą, walce z nałogiem i cenie jaką za to płacą uwikłani w taki splot bohaterowie filmów. Grigorij Rasputin, uchodzący za symbol wszelkiego zła i upadku Cesarstwa Rosyjskiego, nadal wywołuje skrajne emocje i nie przestaje fascynować historyków i artystów. Cudotwórca, szarlatan, demon, rozpustnik, psychopata czy święty? Już od kina niemego autorzy licznych, poświęconych tej kontrowersyjnej postaci filmów, pokazują różne jego wcielenia. Przekrojowy przegląd tych interpretacji złoży się na cykl "Rasputin, Rasputin". "Magiczna Toskania" przeniesie zaś nas do cudownej krainy, do której najchętniej pielgrzymują pisarze i filmowcy.

Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie też stałych pozycji (Filmy w sieci, Klubowy karnet, W polskim obiektywie), replik zaprzyjaźnionych z nami festiwali (Planete Doc Film Festival, Krakowski Festiwal Filmowy, Etiuda & Anima, Festiwal Mediów: Człowiek w zagrożeniu, Żydowskie Motywy). Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

Źródło: LAF w Zwierzyńcu

Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2019  >>
 01  02  03
 04  05  06  07  08  09  10
 11  12  13  14  15  16 17
 18  19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30  31
partnerzy: