2014-04-29

Dziś startuje "Kino na granicy".

W ramach 16. FF "Kino na granicy" odbędzie się retrospektywa urodzonego w Czechosłowacji reżysera Dušana Hanáka, który osobiście pojawi się na tegorocznej edycji wydarzenia. Organizatorzy zaprezentują jego filmy dokumentalne ("Obrazy starego świata", "Papierowe głowy") oraz fabularne ("322", "Ja kocham, Ty kochasz”).

Odbędzie również przegląd zatytułowany „Janusz Majewski & Kurt Weber.” To niezwykły duet reżysersko-operatorski, który stworzył najlepsze polskie filmy science fiction, w tym „Awatar, czyli zamiana dusz” oraz „Docent H.”

Ekranizacje prozy Jaroslava Haska i Franza Kafki zostaną zaprezentowane przez filmy zarówno polskie jak i czeskie, a wśród nich będzie można zobaczyć „Dobrego wojaka Szwejka” Karela Steklyego, „Proces” Agnieszki Holland oraz „Franza Kafkę” Piotra Dumały.

"Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii", to cykl zainspirowany książką Moniki Talarczyk-Gubały, w ramach którego zostaną wyświetlone „Palace Hotel” Ewy Kruk, „Mężczyzna niepotrzebny” w reżyserii Laco Adamik, „Kolory kochania” Wandy Jakubowskiej czy „Bluszcz” Hanki Włodarczyk.

Sekcja „Wielka wojna 1914-1918” poświęcona będzie filmom opowiadającym o pierwszej wojnie światowej czasem na wesoło jak „C.K. Dezerterzy” Janusza Majewskiego, innym razem dramatycznie w filmie Ryszarda Ordyńskiego „Mogiła Nieznanego Żołnierza”.

„Granice i mury świata: Na filmowej Ukrainie”, to sekcja, w której zostanie zaprezentowane współczesne kino ukraińskie, które choć mało znane jest doceniane na światowych festiwalach filmowych.

Wśród najnowszych filmów polskich zostaną pokazane najgłośniejsze tytuły jak: „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy czy „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego.

16. edycji Festiwalu "Kino na granicy" towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez łódzkie Muzeum Kinematografii „Polska. Europa. Świat - Twarze Agnieszki Holland.” Gościem specjalnym "Kina na Granicy" będzie pan Roman Kłosowski, znakomity aktor filmowy i teatralny, reżyser teatralny.

16. edycja FF "Kino na granicy" potrwa do 4 maja br.

Festiwal "Kino na Granicy" jest laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Filmowego za 14 edycję, która odbyła się w 2012 roku.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Kultura na Granicy"

Źródło: www.kinonagranicy.pl

Nie masz jeszcze konta?
<<  lipiec 2020  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14 15 16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30  31
partnerzy: