2012-01-05

Festiwalowe problemy w Krakowie

Na dzień przed głosowaniem KBF stawiało sprawę jasno, mówiąc otwarcie, że jeśli w/w poprawki zostaną przegłosowane, to z mapy Krakowa znikną ważne, znane na całym świecie festiwale: Sacrum Profanum, Off Plus Camera, Selector...

Problem dotyczy najbardziej festiwali organizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Rzecz już inaczej ma się z Krakowskiem Festiwalem Filmowym, który startuje w konkursie. Mimo to jego dyrektor, Krzysztof Gierat , całkowicie solidaryzuje się z zainteresowanymi. To dla mnie kompletny absurd, nie rozumiem tego. Najpierw głośno buduję się markę Krakowa, jako miejsca kultury, a potem tę markę się niszczy. Szczególnie uderzyły mnie słowa jednego z radnych, który stwierdził, że trzeba dofinansowywać imprezy mniej istotne... Pytam, więc, po co w ogóle je dofinansowywać..? Nie chcę być złym prorokiem, ale cała sprawa wygląda mi na celowe działanie, aby w konsekwencji doszło do likwidacji KBS-u. Najwyraźniej jest on solą w czyimś oku. Czego zdecydowanie nie mogę pojąć... - powiedział Stopklatce Gierat.

Z kolei Dyrektor KBF, Izabela Helbin, już wcześniej ogłaszała, że Biuro jest w dramatycznej sytuacji. Pieniędzy miało wystarczyć na organizację czterech imprez: koncertu finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, festiwalu Misteria Paschalia, dwóch koncertów w ramach Opera Rara, a także połowy Festiwalu Muzyki Filmowej. Dodajmy, że ten ostatni organizowany także przez RMF Classic w całości dedykowany jest muzyce tworzonej na potrzeby obrazu. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem filmowym.

Ale, co z Off Plus Camerą? Tym bardziej, że pani Izabela Helbin na łamach prasy nie kryła, że z taką sumą pieniędzy Biuro będzie musiało zrezygnować z kilku bardzo ważnych dla Krakowa, a także Polski i świata imprez.

Kolejna edycja festiwalu zapowiadana jest w dniach 13-22 kwietnia br. Off Plus Camera to jeden z najważniejszych, a zarazem najmłodszych festiwali filmowych w Polsce. Festiwal odbywa się, co roku i, jak do tej pory był częścią miejskiego projektu kulturalnego pod nazwą "6 zmysłów". Wreszcie krakowska impreza jest jedyną wielkoformatowy wydarzeniem w Europie Wschodniej dedykowanym w całości światowemu kinu niezależnemu.

Dyrektor KBF wskazuje radnym, że w ten sposób rezygnują oni z ważnej części promocji Krakowa w Polsce i poza jej granicami. Jak podkreśla, o krakowskich festiwalach pisze się w Nowym Jorku, Londynie, Amsterdamie. To wreszcie marka, o czym wspomina także Gierat, rozpoznawalna przez artystów na całym świecie.

Tymczasem, jak podaje Gazeta Wyborcza, sytuacja finansowa Krakowa nie jest najlepsza. Miasto ma długi spowodowane inwestycjami, do tego dochodzi kryzys. Dlatego szukając pieniędzy na sfinansowanie wspomnianych już poprawek (głównie remontowo-inwestycyjnych), radni PO (mają 24 głosy w 43-osobowej radzie) zabrali z budżetu Krakowskiego Biura Festiwalowego 6,7 mln zł. Z 32 mln zł zmaleje on do ok. 18 mln, bo już wcześniej został on zmniejszony o 7 mln.

Źródło: www.stopklatka.pl

Tagi: krakowski biuro festiwalowe,

Nie masz jeszcze konta?
<<  kwiecień 2020  >>
 01 02 03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30
partnerzy: