2014-06-05

Forum w Iławie już za półmetkiem.

Drugi dzień forum rozpoczęło spotkanie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych z prawnikiem Joanną Lassotą.
Podczas rozmów poruszona została kwestia kar i ich wysokości w umowach z dystrybutorami oraz problem nieprecyzyjnego uregulowania obowiązku dostarczania kopi filmu przez dystrybutora, przez co kina często dostają filmy w ostatniej chwili.
Pojawił się też temat związany z obowiązkiem wyświetlania przez kino zwiastunów filmowych dostarczanych wraz z kopią danego tytułu, co jest nieodpłatną reklamą dla dystrybutora. Następnie dyskusja skupiła się wokół blokowania przez dystrybutorów dostępu małych kin do polskich tytułów, które zgodnie z wymogami Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej muszą pojawiać się w repertuarze kin, które są beneficjentami Programów Operacyjnych Instytutu.
Na zakończenie pani Bożena Gierat z krakowskiego Kina Pod Baranami zwróciła uwagę na fakt, że kina i dystrybutorzy działają we wspólnym interesie i powinni o tym pamiętać zwłaszcza w czasach, kiedy kino jest zagrożone, gdyż ludzie częściej sięgają po filmy dostępne w internecie.

Przed południem w sali kina odbył się panel dyskusyjny na temat rozpowszechniania filmów, w którym wzięli udział przedstawiciele Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Kina Polskie, dystrybutorzy filmowi oraz prawnik. Prowadzący kina studyjne i lokalne podnieśli apel, aby dystrybutorzy filmowi traktowali ich na równi z multipleksami. Następnie dyskutowano o cench biletów, jednak dystrybutorzy bronili się przed tym tematem zwracając uwagę, że ceny nie są zależne od nich, ale od kin. A ogromny wpływ na nie ma piractwo internetowe, ponieważ widz mając dostęp do filmów za darmo lub za niewielką opłatę, wymaga od kina, aby zmniejszyło ceny biletów.

Krzysztof Bojakowski z firmy Kinekspert przedstawił zalety kontraktu serwisowego dla sprzętu kinowego. Zwrócił przy tym uwagę na dość wysoką awaryjność sprzętu przekraczającą 15%. Prowadzący zaprezentował również najnowszą ofertę firmy Kinekspert, w której znajdują się serwery zintegrowane Barco Alchemy, które umożliwiają wyświetlanie obrazu trójwymiarowego w rozdzielczości 4K. Mówiąc o rozwiązaniach przyszłościowych pan Krzysztof wspomniał o plakacie cyfrowym, projektorach kinowych z laserowym źródłem światła oraz o dostarczaniu kopii DCP poprzez sieć internetową.

O aplikacji mobilnej do zakupu i rezerwacji biletów opowiedział Adrian Majewski z firmy Vector Soft. Taka aplikacja pozwala na szybkie i proste wybranie seansu w danym kinie oraz zakupienie na niego biletu, a także wybór miejsca na sali. Dodatkowo aplikacja daje możliwość komentowania jak i oceniania filmów.

Tego dnia swoją ofertę nowych lamp do projektorów cyfrowych zaprezentowała firma Philips. Natomiast Andrzej Olszewski pokazał możliwości jakie daje Box Office w planowaniu repertuaru kinowego.

Nie zabrakło też prezentacji naszego portalu oraz wybranych fragmentów Raportu o cyfryzacji kin polskich, które niebawem ukażą się na naszej stronie.

Druga część dnia poświęcona została dystrybutorom: Kino Świat, Forum Film oraz Next Film i ich ofertom filmowym na nadchodzące miesiące.

Dzięki dystrybutorowi Warner Bros odbyły się seanse filmów “Na skraju jutra” oraz „Rodzinne rewolucje.”

Na zakończenie dnia uczestnicy udali się na bankiet do Hotelu Port 110 położonego nad malowniczym Jeziorakiem.

Nie masz jeszcze konta?
<<  marzec 2020  >>
 01  02  03  04  05  06  07
 08  09  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29 30 31
partnerzy: