2012-03-27

Galeria handlowa w miejsce krakowskiego kina ARS

Bardzo znane i lubiane w Krakowie kino ARS ma być zamknięte z końcem kwietnia. Szefowie kina otrzymali od właściciela kamienicy gdzie znajduje się kino propozycję nie do odrzucenia. Według pojawiających się informacji inny inwestor chce w miejscu kina otworzyć galerię handlową. Mieszkańcy i miłośnicy sztuki mówią głośne "nie!".

Zamknięcie kin nastąpi 30 kwietnia. Założyciele kina mówią, że "sprawa jest nieodwołalna". Z mapy Krakowa znikną cenione za repertuar sale Aneksu, Reduty, Sztuki, Salonu i Kiniarni. Powodem jest drastyczne podniesienie czynszu przez właściciela kamienicy (o 100 proc.). Przez 17 lat dowodzenia przez Andrzeja Kucharczyka ARS stał się jednym z najważniejszych miejsc na krakowskiej mapie filmowej i jednym z bardziej cenionych kin w kraju.

Krakowska Gazeta Wyborcza rozmawiała z szefem ARS-u. - Nie jesteśmy w stanie płacić aż tyle. W dobie starcia tradycyjnych kin z multipleksami i tak radziliśmy sobie nadspodziewanie dobrze. Ale ta podwyżka załatwia nas ostatecznie. Robiliśmy, co w naszej mocy, aby utrzymać kino. Nie udało się. Możemy tylko podziękować widzom za wspólnie spędzone lata - rozkłada ręce Kucharczyk.

Dziś o 11:00 w kinie ARS odbędzie się konferencja prasowa, a organizatorzy spodziewający się sporego poruszenia proszą o zachowanie spokoju i bezpieczeństwa. Andrzej Kucharczyk chce na niej opowiedzieć o sytuacji i pożegnać się w imieniu ARS-u z dziennikarzami.

Już teraz na Facebooku organizuje się grupa, która mówi głośne "Nie" pomysłowi likwidacji kina. Znany krakowski artysta Witold Bereś napisał tam: Właściciel kamienicy - właścicielem. Ma prawo nienawidzić sztuki i żądać mega-kasy za swoje. Ale gdzie jest miasto, ja się pytam, gdzie są instytucje, które z litery winny dbać o wspieranie niszowej kultury?

Źródło: www.stopklatka.pl

Tagi: kino ars,

Nie masz jeszcze konta?
<<  luty 2023  >>
 01  02  03  04
 05  06 07 08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28
partnerzy: