2015-06-23

Kolejna wygrana w walce z piractwem.

Nakazem Sądu Okręgowego w Krakowie właściciele serwisu Chomikuj.pl będą musieli co miesiąc przez trzy lata wyszukiwać trzech polskich tytułów i usuwać ich pirackie kopie z serwera. Chodzi tu o trzy tytuły: „Dzień świra” Marka Koterskiego, „Katyń” Andrzeja Wajdy oraz „Wenecję” Jana Jakuba Kolskiego.

Serwis Chomikuj.pl został pozwany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich wraz z Akson Studio, Studiem Filmowym Zebra oraz Michałem Kwiecińskim, producentem filmów „Katyń” i „Wenecja”.

Na serwis została nałożona również kara pieniężna w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, które musi wypłacić wytwórni oraz producentom.

Mimo, że wyrok dotyczy tylko tych trzech filmów, jest ważnym przełomem w walce z piractwem internetowym. - To przełomowe orzeczenie, chociaż oczywiście trzeba pamiętać, że zapadło w pierwszej instancji i strony pewnie złożą apelacje - tłumaczy prof. Elżbieta Traple, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i partner w kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, która reprezentowała Stowarzyszenie Filmowców Polskich. - Nie znam innego wyroku, w którym sąd nałożyłby na serwis hostingowy tego typu obowiązki. Gdyby się utrzymał, to diametralnie zmieni się skuteczność walki z naruszaniem praw autorskich przez użytkowników tego rodzaju serwisów(...) - czytamy na stronie Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Ze strony obrońców Chomikuj.pl podniosły się już głosy sprzeciwu, adwokat Tomasz Zalewski powołując się na art. 15 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, zgodnie z którą „podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12–14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych”. Dlatego obrońcy planują odwołać się od wyroku.


Jak donosi Portal Filmowy serwis Chomikuj.pl miał w 2014 roku 5,1 mln realnych użytkowników.

Źródło: www.portalfilmowy.pl

Nie masz jeszcze konta?
<<  luty 2020  >>
 01
 02  03  04  05  06  07  08
 09  10  11  12  13  14  15
 16  17  18  19  20  21  22
 23  24 25 26  27  28  29
partnerzy: