2014-04-25

Minął pierwszy dzień NewCineForum.

Wczoraj przed południem w krakowskim kinie Kijów.Centrum rozpoczęła się 4. Międzynarodowa Konferencja poświęcona cyfryzacji kin, w której wzięli udział ludzie związani z branżą kinową z Polski i zagranicy.

Debatę "jak zbudować małą salę kinową lub małe kino" poprowadzili przedstawiciele firm Kinekspert, Cine Project, Hollex oraz Fundacji Rozwoju Kina. Odpowiadając na postawione pytanie, prelegenci zauważyli, że otwierając nową salę kinową należy wykorzystać jej maksymalne możliwości. Zwykle druga sala w kinie jest mniejsza, co jednak może stanowić plus, ponieważ można w niej stworzyć kameralną wręcz domową atmosferę, która przyciągnie widzów. Ryszard Jankowski z Kinekspert zauważył, że dzięki technice cyfrowej sala kinowa staje się salą multimedialną, która daję możliwość wyświetlania nie tylko hitów kinowych, ale również daje dostęp do transmisji koncertów, oper czy wystaw muzealnych.

Budując nową salę w kinie nie trzeba od razu wszystkiego w niej modernizować, ale robić to etapami, zwracając jednak uwagę na cel, któremu ma służyć. Należy przygotować wszystko tak, aby w przyszłości nie trzeba było już tego wymieniać, a można było ulepszyć.

Po debacie konferencja NewCineForum została oficjalnie otwarta, a gości powitał prezes organizatora wydarzenia Apollo Film Ryszard Rutkowski.

Następną ciekawą prezentację przedstawił Krzysztof Nikisz z firmy Samsung, która ma w swojej ofercie dla kin, plakat cyfrowy. Z prezentacji dowiedzieliśmy się dlaczego profesjonalny monitor, którym jest plakat elektroniczny jest lepszy od zwykłego telewizora, który jest o wiele tańszy. Przede wszystkim żywotność takiego monitora jest znacznie dłuższa, może on wyświetlać kontent przez 16 godzin na dobę bez utraty na jakości, ma wbudowane głośniki oraz większy kąt widzenia.

Cikanek Management przedstawił najnowszą ofertę kontentu alternatywnego dla kin. Tym razem oprócz przedstawień teatralnych, baletowych czy operowych, interesującą propozycją są transmisje wystaw muzealnych. Takie wydarzenie jest niezwykłe, ponieważ oprócz eksponatów, w których dzięki kamerze widoczne są szczegóły niewidzialne gołym okiem, widzowie kinowi mają okazję zaglądnąć do pracowni konserwatorskich, gdzie zwykle nie mieliby wstępu.

Z kolejnej prezentacji, którą poprowadziła Bibiane van den Bosch reprezentująca firmę Philips, dowiedzieliśmy się jak dbać o lampy ksenonowe, aby wydłużyć ich żywotność i jak zachować bezpieczeństwo przy używaniu tego rodzaju lamp.

Sam Brandon z firmy Harman Pro wytłumaczył słuchaczom jak ważny dla dźwięku w kinie jest odpowiedni wzmacniacz oraz jak może obniżyć on koszty nagłośnienia.

Zgodnie z zapowiedzią z ostatniego 36. Forum wokół Kina, na konferencji NewCineForum miała miejsce polska premiera pierwszego na świecie kinowego kompaktowego projektora laserowego spełniającego wymogi standardu DCI- NEC NC1100L. Prezentację poprowadzili Mariusz Orzechowski i Wojciech Kosek z firmy NEC oraz Janusz Czapla z Cine Project. Model NC1100L wykorzystuje laserowe źródło światła, dlatego nie wymaga wymiany lampy, a koszty utrzymania takiego projektora są minimalne. Jest on przeznaczony dla średniej wielkości ekranów i wejdzie na rynek już w maju. Firma NEC przypomniała znany już kiniarzom kompaktowy projektor NC900C, którego zaletą jest nie tylko niewielki rozmiar, ale i możliwość podwieszenia pod sufitem.

Firma Vector Software wytłumaczyła na czym polega "nowoczesny kanał dystrybucji biletów", czyli mobilna aplikacja, dzięki której widz, w zaledwie trzech krokach, może zakupić bilet na wybrany przez siebie seans filmowy. Aplikacja pozwala na zapoznanie się z repertuarem kina oraz wybór dogodnego miejsca.

Dcinex nie tylko zaprezentował na czym polega dźwięk Dolby Atmos, ale jak do niego przystosować dźwięk w kinie, który zmienił się w ostatnich czasach, a wraz z nim wymagania widza. Dzisiejszy dźwięk musi być przestrzenny, nie wystarczą już same głośniki za ekranem, ponieważ nie dają one poczucia ruchu, który powinien być słyszalny w taki sposób, aby widz miał poczucie, że to co widzi, dzieje się na około niego. Dzięki najnowszym rozwiązaniom w kinie można nie tylko zobaczyc obraz, ale i go usłyszeć.

Przedstawiciel firmy Sony Zbigniew Komorowski opowiedział o "Technologiach projekcyjnych w kinie dziś i jutro." Prowadzący stwierdził, że technologia 4K, którą Sony promuje od wielu lat, nie nalezy już do przeszłości, ale do dnia dzisiejszego.

Temat piractwa internetowego poruszył Piotr Skotnicki z CINEsync. Jak wynika z badań, których każdego roku prowadzonych jest coraz więcej, aż 67% internatów ściąga filmy z internetu, jeszcze więcej, bo 86% ogląda filmy w sieci. Przy czym 40% widzów deklaruje, że nie rozróżnia źródeł legalnych od nielegalnych. Pocieszający jest fakt, że 13% internautów, pomimo dostępu do filmów na różnych platformach VOD, chodzi do kina przynajmniej raz w tygodniu.

United International Pictures w swojej ofercie na najbliższe miesiące ma takie filmy jak: „Sąsiedzi” czy „Milion sposobów, jak zginąć na Zachodzie”. Dzięki UIP odbył się przedpremierowy pokaz filmu "Niesamowity Spider-Man 2" w przedstawionej wcześniej technologii 4K.

Na zakończenie dnia organizatorzy zabrali uczestników konferencji na przejażdźkę starymi uliczkami Krakowa oraz zaprosili na koncert Anny Dudek, który odbył się w jednej z kamienic Rynku Głównego. Goście zostali uraczeni wykwintnym jedzeniem oraz pięknym widokiem na Sukiennice.

Na relację z dnia drugiego oraz galerię zdjęć z NewCineForum zapraszamy już wkrótce.

Nie masz jeszcze konta?
<<  luty 2020  >>
 01
 02  03  04  05  06  07  08
 09  10  11  12  13  14  15
 16  17  18  19  20  21  22
23 24  25  26  27  28  29
partnerzy: