2017-03-06

NewCineForum 2017.

6. edycja NewCineForum została poświęcona szkoleniom technicznych. Tym razem w konferencji wzięli udział głównie kinooperatorzy z kin z całej Polski.

W ciągu dwóch dni wydarzenia, pracownicy kin poszerzyli swoją wiedzę z zakresu eksploatacji urządzeń projekcyjnych. Warsztaty dla kinooperatorów prowadzili profesjonalni szkoleniowcy z firmy Kinekspert.

Oprócz szkoleń dla kinooperatorów odbyły się też warsztaty SEP-G1 zakończone egzaminem państwowym dającym uprawnienia elektryczne w zakresie obsługi, konserwacji, remontów oraz montażu.

Tradycyjnie na forum nie zabrakło miejsca dla tematów związanych z nowościami i przyszłością kina cyfrowego.

Panel poświęcony nowościom w świecie sprzętu cyfrowego rozpoczęła prezentacja oferty projektorów NEC, o których opowiedział Mariusz Orzechowski , Dyrektor Przedstawicielstwa NEC Display Solutions w Polsce.
NEC wciąż poszerza swoją ofertę projektorów kinowych z laserowym źródłem światła. Technologia przyszłości, którą z pewnością jest laser, ma tę przewagę nad projektorami wyposażonymi w lampy ksenonowe, że nie trzeba go wymieniać, a jego żywotność jest bardzo długa. W niektórych modelach laser starcza nawet na 40 tysięcy godzin. Dzięki temu jest łatwiejszy i tańszy w obsłudze.

Niebawem na rynek wejdzie najnowszy model laserowego projektora kinowego NEC NC1700L. Wykorzystujący najnowszą technologię lasera RB (laser czerwony i niebieski) projektor przeznaczony będzie dla ekranów o podstawie do 17 metrów. Dla ekranów nie przekraczających 12 metrów w podstawie, NEC proponuje projektor NC1201L. Natomiast preferujących wyświetlanie filmów w rozdzielczości 4K, powinien zainteresować projektor NEC NC2041L.

Pan Mariusz w swoim wystąpieniu wspomniał również o plakacie cyfrowym. Zapewne przyszłość reklamy w kinie będzie należała właśnie do takiego plakatu, który z czasem wyprze ten papierowy. Plakat cyfrowy daje możliwość nie tylko zaprezentowania samego plakatu, ale też wyświetlenia zwiastunów filmowych, repertuaru kina, czy reklam.

Robert Bajkowski z firmy Kinekspert przedstawił zgromadzonym kolejne nowości sprzętu kinowego.

Jak się dowiedzieliśmy, przyszłość kina, to projektory laserowe oparte na technologii laserowj RGB, czyli łączącej trzy barwy światła: czerwoną, zieloną i niebieską. Ta technologia jest jednak wciąż zbyt droga, dlatego póki co jej przeznaczeniem pozostają sale typu premium. Wśród zalet projektorów z laserowym źródłem światła prowadzący wymienił m.in. łatwość użytkowania, lepszą jakość obraz, czy niższy koszt eksploatacji ze względu na brak konieczności wymiany lampy.

Kolejną interesującą nowością jest udoskonalony system Dolby Atmos dostosowany do efektów projekcji trójwymiarowej. Na taki dżwięk w kinie trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

Podczas NewCineForum uczestnicy mieli okazję zapoznać się z możliwościami, jakie daje sprzęt cyfrowy do przyciągania większej ilości widzów do kin, niekoniecznie na film.

Jak dowiedzieliśmy się z bardzo ciekawej prezentacji, do współpracy z kinami zamierza przystąpić Netflix. Obecnie jest on największą na świecie platformą udostępniająca filmy na bieżąco. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, Netflix rozpoczął współpracę z siecią kin iPic Entertainment, która polegała na równoczesnym wyświetlaniu filmów na wielkim i małym ekranie. Tym razem, tytuły do kin miałyby wchodzić przedpremierowo, a dopiero po jakimś czasie ukazywać się na kanale Netflix.

Kolejnym pomysłem na urozmaicenie repertuaru kinowego są transmisje spektakli teatralnych, oper czy baletów, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Tymczasem w polskich kinach wciąż należą do rzadkości. Podobnie jest z koncertami na ekranach kinowych.

Prowadzący zwrócił uwagę, na fakt, że koncerty w kinie mają nad tymi na żywo, przewagę cenową, dlatego ludzie chętniej się na nie wybierają. Podał też przykład koncertu Adre Rieu, którego transmisja przyciągnęła do kina Kijów.Cetrum pełną salę, mimo że muzyk w Krakowie występuje regularnie.

Nowością, nie wszystkim jeszcze znaną, są transmisje mistrzostw świata w grach komputerowych. Choć większości kino wciąż kojarzy się z pokazami filmowymi, to gry komputerowe mają coraz więcej wielbicieli. Doskonałym przykładem są finały światowych mistrzostw w grze „League of Legends”, które w kinach oglądało kilkadziesiąt milinów widzów na całym świecie. Wygląda na to, że warto wprowadzić taki kontent do repertuaru kina.

6. edycja NewCineForum odbyła się w dniach 2-3 marca br. w Kijów.Centrum w Krakowie. W imieniu organizatorów zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia, która odbędzie się w marcu przyszłego roku.

Organizatorem NewCineForum 2017 było Apollo Film.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło nowoczesneKINO.pl

Galeria zdjęć:

Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2022  >>
 01  02  03  04  05  06
 07  08  09  10  11  12  13
 14 15 16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31
partnerzy: