2013-12-13

Ostatni dzień 36.FWK

Galą wręczenia Złotych Biletów w Małopolskim Ogrodzie Sztuki zakończyło się trwające trzy dni 36. Forum Wokół Kina w Krakowie.

Ostatni dzień rozpoczęło spotkanie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, podczas którego poruszono temat edukacji filmowej.
Gościem spotkania była Kinga Jakubowska z fundacji Legalna Kultura, która starała się namówić uczestników do korzystania z materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie fundacji. Pani Kinga przypomniała kampanię walki z piractwem prowadzoną przez Legalną Kulturę, w której uczestniczą znani twórcy filmowi przekonujący widzów, aby oglądali filmy w kinach. Sporą część czasu poświęcono kampanii promocyjnej SKLiS zarówno w telewizji jak i radiu. Przedstawiono ofertę dofinansowań dla klubów filmowych, do której wnioski będzie można składać na początku przyszłego roku.

Po spotkaniu SKSiL Adam Bakałarz oraz Michał Połetek z serwisu PolakPotrafi.pl wytłumaczyli na czym polega crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. Można powiedzieć, że jest to forma zbiórki pieniędzy na określony cel, którym w kinie może być zarówno festiwal filmowy jak i modernizacja sali. Prowadzący przekonywali uczestników, że „ludzie są chętni, aby płacić za idee”, trzeba tylko dobrze poprowadzić kampanię crowdfundingową. Aby projekt odniósł sukces należy jasno określić cel oraz grupę do której chcemy dotrzeć i „dać się polubić.” Przy okazji wspomniano niedawno przeprowadzoną akcję crowdfundingową Kina Pod Baranami, w której udało się zebrać 5000 złotych na organizację 14. Festiwalu Filmu Niemego.

Pomysły na promocję kin w nowych mediach przedstawiła Katarzyna Maksymowicz (interactive specialist). W prezentacji pani Katarzyna podkreśliła jak ważne jest prowadzenie nie tylko strony internetowej kina, ale również działalność na portalach społecznościowych, dzięki którym kino utrzymuje kontakt ze swoimi stałymi widzami oraz pozyskuje nowych.

Po raz pierwszy w Forum Wokół Kina wzięła udział Polska Komisja Filmowa. W krótkiej prezentacji pan Rafał Orlicki starał się zachęcić zarówno dystrybutorów jak i właścicieli kin do współpracy z komisją.

Zgodnie z zapowiedzią odbyło się drugie spotkanie z grupą Vector Soft, która oprócz systemów sprzedaży i rezerwacji biletów, oferuje kinom aplikację mobilną dla kin jako nową formę marketingu. Dzięki takiej aplikacji widz korzystając z telefonu komórkowego czy smartfonu, może w prosty sposób, nie tylko zapoznać się z repertuarem kina, wybrać interesujący go film, ale również kupić bilet.

Aplikację mobilną przedstawili też bracia Maciej i Piotr Gastoł z firmy Going. Dzięki prezentacji przygotowanej przez prowadzących, mieliśmy okazję zobaczyć działanie takiego programu krok po kroku, które bardzo przypomina zakup biletu do kina przez internet.

Podobnie jak podczas pierwszych dni forum, druga część dnia należała do dystrybutorów filmowych. Swoje najnowsze oferty przedstawili Future Shorts oraz Warner Bros. Solopan oprócz zapowiedzi kinowych uraczył nas pokazem nominowanego na nagrody BIFA, filmu Stevena Knighta - „Locke”, natomiast Vue Motion Distribution zaprosiła uczestników na seans najnowszego obrazu Luca Bessona „Porachunki” z Robertem De Niro i Michelle Pfeiffer w rolach głównych.

Wieczorem, jak co roku, odbyło się uroczyste wręczenie Złotych Biletów, którymi nagradzane są kina oraz dystrybutorzy filmowi za wybitne osiągnięcia w rozpowszechnianiu filmów polskich.

Na uroczystość wręczenia Złotych Biletów przybyli specjalnie zaproszeni polscy aktorzy: Krzysztof Globisz, Dorota Segda oraz Dawid Ogrodnik. Złoty Bilet dla Next Film za rekordową ponad milionową publiczność zgromadzoną na filmie „Drogówka” osobiście wręczyli reżyser filmu Wojciech Smarzowski oraz odtwórca jednej z ról Marian Dziędziel.

Bankiet finałowy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki uświetnił minirecital piosenek Jana Kantego Pawluśkiewicza w wykonaniu Beaty Rybotyckiej.

Na zakończenie 36. Forum Wokół Kina Zbigniew Żmigrodzki podziękował Marii, Bożenie i Krzysztofowi Gieratom za zorganizowanie wyjątkowej imprezy oraz zapowiedział letnie forum, któe odbędzie się w Iławie.

Galeria zdjęć:

Nie masz jeszcze konta?
<<  lipiec 2020  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08 09 10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30  31
partnerzy: