2013-12-06

Prawa człowieka w filmie

Dziś rozpoczyna się 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie - jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka.

Na program tegorocznej edycji festiwalu, poza bogatym zestawem filmów z całego świata, składają się spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem specjalistów w dziedzinie praw człowieka, działaczy, publicystów i polityków, wykłady publiczne i warsztaty – zarówno branżowe – dla dokumentalistów i NGOs, jak i skierowane do szerokiej widowni.

Wydarzeniem 13. edycji festiwalu będzie pierwsza w Europie retrospektywa mistrzyni współczesnego dokumentu, laureatki tegorocznej Nagrody festiwalu im. Marka Nowickiego – Marii Ramos. Jej filmy zdobywały nagrody na najważniejszych światowych festiwalach: amsterdamskiej IDFIE, Visions du Reel czy DOK Leipzig. Na WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie siedem filmów reżyserki. Wśród nich najnowszy – Wzgórze przyjemności (Hill of Pleasures) – niezwykły dokument o podejmowanych przez władze próbach odzyskania kontroli nad fawelami w Rio de Janeiro. Maria Ramos będzie gościem festiwalu WATCH DOCS, podczas którego poprowadzi wykład mistrzowski.

W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zobaczymy kilkanaście dokumentów z całego świata dotyczących szeroko pojętych praw człowieka. Tu m. in.: nagrodzony na festiwalu w Seattle majstersztyk z gatunku found footage- Nasz Nixon (Our Nixon), Za kratami nie nosimy burek (No Burqas Behind Bars), ukazujący afgańskie kobiety, które dopiero w więzieniu mogą poczuć się wolne, a także głośny dokument Bóg Kocha Ugandę (God Loves Uganda) Rogera Rossa Williamsa, laureata Oscara za 2010 r. za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Na tegoroczny program filmowy WATCH DOCS składają się również cztery repertuarowe sekcje stałe:

Chcę zobaczyć – przegląd dokumentów poświęconych wydarzeniom, postaciom i tematom znajdującym się w centrum uwagi obrońców praw człowieka (tu m. in.: prowokujący dokument Matthew Cooke’a – Jak zarobić na dilerce - How to Make Money Selling Drugs).
Dyskretny urok propagandy – panorama najnowszych dokumentów podejmujących temat różnych form indoktrynacji,
Nowe filmy polskie – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych ostatniego sezonu .
Na krótko - sekcja filmów krótkometrażowych z silną reprezentacją dokumentalnego filmu animowanego.

Festiwalowe projekcje będą się odbywać w kinie Muranów, CSW Zamek Ujazdowski i Państwowym Muzeum Etnograficznym (kino Antropos).
Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny.

Źródło: www.watchdocs.pl

Nie masz jeszcze konta?
<<  marzec 2020  >>
 01  02  03  04  05  06  07
 08  09  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29 30 31
partnerzy: