2011-12-12

Relacja z 32 FWK - część I

Oficjalne rozpoczęcie 32 Forum Wokół Kina miało miejsce o godzinie 18 w opolskim kinie Helios. Poprzedzone było projekcja filmu Dark Horse. Niestety ze względu na problemy komunikacyjne do Opola dotarliśmy dopiero ok. godziny 19.30 i nie zdążyliśmy na prezentację firmy CINEsync. Od razu trafiliśmy na pokaz filmu The Inbetweeners Movie. Jako że pierwszy dzień Forum przypadł na Mikołajki, przy Narodowym Centrum Polskiej Piosenki gdzie odbywał się bankiet czekały na nas Panie Mikołajowe, a wstęp na bankiet był wyłącznie dla noszących czerwone czapki, którą każdy gość dostał w prezencie . Po przywitaniu gości bankietu, przyszedł czas na mikołajkowe tańce i zabawy.

Drugi dzień 32 Forum Wokół Kina w opolskim kinie Helios rozpoczął się od panelu dyskusyjnego kina – dystrybutorzy. Mówiono między innymi o problemach z piractwem, dostępem kin do kopii filmowych, negocjacjach kin z dystrybutorami, a także o programie cyfryzacji kin z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (którego prelekcja przewidziana jest na dzień jutrzejszy). Kiniarzy interesowało przede wszystkim, to czy będą środki na cyfryzację kolejnych sal kinowych (dla kin wielosalowych) i w jaki sposób cyfryzacja wpływa na pozycję kina przy negocjacjach z dystrybutorami.

Dalsza część dnia to prezentacja firmy Cine Project Polska dotycząca pasywnego systemu 3D Masterimage. Maciej Kłosiński przekonywał gości Forum o zaletach systemu, podkreślając zalety takie jak łatwość montażu, mobilność, brak problemów licencyjnych przy stosowaniu systemu w różnych salach oraz co bardzo ważne dla kin, niskich cenach okularów

Kolejna prezentacja dotyczyła firmy KinADS, która przedstawiła możliwości jakie stoją przed kinami w kwestii marketingu i reklamy. Szefowa firmy, Kinga Dołęga-Lesińska pochwaliła się bogatą siecią 191 kin z którymi aktualnie współpracują oraz dużą ilością ciekawych kampanii które wykonali w ostatnim czasie. Podczas prezentacji została zwrócona uwaga, że kino może nie tylko wykorzystać reklamę onscreen, ale również wszelkiego rodzaju działania offscreenowe. O skuteczności takich form reklamy świadczą pozytywne komentarze przytaczane przez Panią Kingę i pochwały pod adresem zespołu firmy KinADS.

Po lunchu zaprezentowało się Studio Apropos, które prowadzone jest przez Andrzeja Kucharczyka, człowieka znanego w branży m.in. z prowadzenia krakowskiego Centrum Kinowego ARS. Najnowszym pomysłem Studia o którym była mowa podczas prezentacji jest system do obsługi kasy biletowej, pozwalający w prosty sposób zarządzać wystawianiem biletów, księgowaniem płatności czy tworzeniem raportów. Dodatkowo Studio Apropos proponuje zastąpienie kilku urządzeń obecnie stosowanych na stanowisku kinowym takich jak drukarka do biletów, kasa fiskalna oraz drukarka biurowa, jednym urządzeniem, które przejmie wszystkie funkcje. Dzięki temu, że Studio Apropos korzysta z doświadczeń krakowskiego kina ARS.

Po prezentacji oferty BEST FILM oraz pokazu „Musimy porozmawiać o Kevinie” przyszedł czas na prezentacje Digital Cinema Polska na temat „Kino cyfrowe – różne technologie i ich przyszłość”. Prezentacja dotyczyła najważniejszych parametrów decydujących o jakości obrazu i dźwięku w nowoczesnym cyfrowym kinie. Najciekawsza cześć prezentacji to panel dyskusyjny w którym wzięli udział przedstawiciele firm CineProject, Barco, NEC Display Solutions, Suprema oraz Multikino. Pan Zbigniew Komorowski z Supremy przekonywał wszystkich o zaletach projektorów cyfrowych 4K, mimo że pozostali uczestnicy panelu przytaczali kolejne argumenty świadczące o tym, że świat nie jest jeszcze gotowy na technikę 4K. Trafnym podsumowaniem było stwierdzenie, że tak naprawdę to rynek zweryfikuje czy 4K szybko znajdzie się w kinach.

Po bardzo ciekawej debacie odbyła się krótka prezentacja Daniela Merten z firmy Ushio, który wyjaśnił w jakiś sposób lampa xeonowa wpływa na wydajność projektora i jakość projekcji. Na ostatni seans tego dnia zaprosił dystrybutor Monolith prezentując film „Róża”

Na zakończenie dnia organizatorzy przygotowali wycieczkę przez opolski rynek do restauracji „U Papy Musioła” gdzie czekał na gości ciepły posiłek oraz występy zespołów w afrykańskich klimatach.

Galeria zdjęć:

Tagi: forum wokół kina, helios, opole,

Nie masz jeszcze konta?
<<  luty 2023  >>
 01  02  03  04
 05  06 07 08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28
partnerzy: