2013-12-10

Relacja z 36.FWK - część I

Pierwszy dzień 36. Forum Wokół Kina rozpoczął się w samo południe. Na początek nowe pomysły dla "tradycyjnych" kin cyfrowych przedstawiła firma KinAds.

Prowadząca Kinga Dołęga- Lesińska wraz z Eweliną Nowińską przedstawiły pomysł na rozwój kin niezależnych, proponując założenie Nowoczesnej Sieci Kin Cyfrowych. NSKC miałaby działać jako stowarzyszenie kin „tradycyjnych”.
Pani Kinga przedstawiła zalety takiego stowarzyszenia wśród których znalazły się dotacje, szkolenia oraz ulepszanie kinowych stron internetowych i portali typu facebook. Jednak najważniejszym celem Nowoczesnej Sieci Kin Cyfrowych miałaby być promocja tradycyjnych, studyjnych kin cyfrowych, ponieważ jak mówi pani Kinga „małe kina mogą więcej.” Wśród obecnych na sali znaleźli się zarówno zwolennicy utworzenia NSKC, jak i mniej przekonani do tego pomysłu. Dyskusja nie została zakończona i zgodnie z zapowiedzią, temat utworzenia NSKC powróci na forum w czwartek podczas spotkania Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Danuta Górecka i Arkadiusz Walczak z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń opowiedzieli o edukacji filmowej widzianej z perspektywy programu szkolnego. Prowadzący skupili się na problemie, jak przekonać nauczycieli i dyrektorów szkół do edukacji filmowej, aby przyciągnąć szkoły do kin. Zwrócili uwagę na fakt, że we współczesnej szkole, „nauczyciel jest realizatorem i twórcą nauczania.” W związku z tym odpowiednio dobrana do programu szkoły edukacja filmowa na pewno podniesie frekwencję uczniów w kinach.

Tradycyjnie w holu kina prezentowali się wystawcy. Wśród nich: Cavea Design oferująca fotele, firmy oferujące wyposażenie kinotechniczne: Cine Project oraz Kinekspert, Raan UV Systems - Philips oferująca lampy do projektorów kinowych, a także producenci systemów sprzedaży biletów: Vector Soft oraz Visual Net.

Druga część dnia należała do dystrybutorów filmowych.
Na początek swoją najnowszą ofertę filmową zaprezentował Gutek Film. Oczywiście nie obyło się bez ciekawych zwiastunów filmowych. Dzięki dystrybutorowi mieliśmy okazję zobaczyć przedpremierowy pokaz pierwszego długometrażowego filmu Ritesha Batra „Smak Curry.”

Następnym dystrybutorem, który przedstawił swoją ofertę filmową, było Against Gravity. Po projekcji kontrowersyjnego obrazu „Wilgotne miejsca”, którego Polska premiera zapowiedziana została na 6 czerwca 2014 roku, Against Gravity zaprosiła uczestników forum na lampkę wina. Podczas degustacji wymieniano opinie na temat obejrzanego filmu. Jak się dowiedzieliśmy z rozmów, obraz „Wilgotne miejsca” mimo, że niełatwy w odbiorze, wielu kiniarzom przypadł do gustu.

Wieczorem nadszedł czas na Uroczyste Otwarcie 36. Forum Wokół Kina, podczas którego organizatorzy wydarzenia: Maria Magdalena Gierat (Kino Pod Baranami) oraz Zbigniew Żmigrodzki (Stowarzyszenie Kina Polskie) przywitali zgromadzonych uczestników.

Na zakończenie pierwszego dnia forum na scenie raz jeszcze pojawili się dystrybutorzy filmowi. Jako ostatni swoją ofertę przedstawił The Walt Disney Company Polska prezentując uczestnikom zabawny film z Tomem Hanksem i Emmą Thompson - „Ratując Pana Banksa.”

Po ostatnim seansie wszyscy udali się na "chleb i wino" do Bistro Charlotte.

Galeria zdjęć:

Nie masz jeszcze konta?
<<  marzec 2020  >>
 01  02  03  04  05  06  07
 08  09  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29 30 31
partnerzy: