2015-03-20

Relacja z NewCineForum 2015.

NewCineForum 2015 rozpoczęło trzecie w tym roku regionalne Spotkanie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wcześniejsze odbyły się w Poznaniu i Warszawie.

Przedstawiciele kin należących do sieci omówili problemy dotyczące umów dystrybucyjnych, umów z organizacjami zbiorowego zarządu jak ZAiKS czy SFP oraz debatowali nad tym, jak skuteczniej promować kina i przyciągać więcej widzów. Zostały przedstawione zmiany w regulaminie oraz nowe wymogi dla kin należących do sieci, które dotyczą głównie liczby seansów, ilości wyświetlanych filmów europejskich oraz minimalnej frekwencji. Wśród wymogów dotyczących kin lokalnych pojawił się wymóg grania filmów studyjnych, którego do tej pory nie było.

Prowadzący spotkanie sieci Andrzej Goleniewski przedstawił nowy system raportowania, który został rozszerzony o informacje na temat przedsięwzięć upowszechniających kulturę filmową i edukacyjną w kinach należących do sieci. Nowy system zostanie szerzej zaprezentowany podczas Forum wokół kina w Rzeszowie (9-11 czerwca 2015).

Tradycyjnie już w debacie kin studyjnych i lokalnych, głos zabrała prawnik sieci Joanna Lassota, która przypomniała, aby kiniarze zwracali większą uwagę na wywiązywanie się dystrybutorów z podpisanych umów.

Po spotkaniu sieci uczestnicy forum wzięli udział w wybranych przez siebie szkoleniach. W tym roku każdy uczestnik mógł wybrać interesujące go cztery tematy szkoleniowe, spośród ośmiu zaproponowanych przez organizatora. Nie zabrakło corocznie obywających się na NewCineForum szkoleń dla kinooperatorów, zarówno na poziomie podstawowym, jak i zaawansowanym.
Na pozostałych uczestników czekały szkolenia z zakresu edukacji filmowej na wielkim ekranie, pozyskiwania grantów czy wykorzystywania reklamy do podniesienia frekwencji w kinie. Każde szkolenie zostało potwierdzone certyfikatem.

Jednym z ciekawszych było szkolenie z zakresu edukacji filmowej, które poprowadziła Joanna Zabłocka-Skorek. Warto przypomnieć, że pani Joanna jest laureatką Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii edukacja młodego widza za Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej „KinoSzkoła”.
Uczestnicy szkolenia mieli możliwość znaleźć odpowiedzi na postawione przez siebie pytania. Dowiedzieli się jak zachęcić szkoły średnie do uczestnictwa w zajęciach na wielkim ekranie, jak się wyróżnić spośród innych kin oferujących zajęcia dla szkół oraz dlaczego warto taką edukację prowadzić.

Wieczorem nastąpiło oficjalne rozpoczęcie NewCineForum 2015, podczas którego gości przywitał prezes fundacji Apollo, Ryszard Rutkowski. Na zakończenie dnia organizatorzy zaprosili uczestników na bankiet poprzedzony zwiedzaniem kopca Kościuszki, z którego można było podziwiać panoramę Krakowa nocą.

Panel dyskusyjny zatytułowany „Tendencje programowe i technologiczne w kinach w najbliższym czasie” rozpoczął drugi dzień forum.
W roli ekspertów zasiedli Mariusz Orzechowski (NEC Display Solutions) oraz Andrzej Goleniewski (SKSiL). Przypomniane zostały zalety projektora z laserowym źródłem światła, który w swojej ofercie posiada firma NEC, a który niewątpliwie jest rozwiązaniem przyszłościowym. Projektor laserowy mimo, że wciąż jeszcze jest droższy od projektorów wyposażonych w lampy ksenonowe, nie potrzebuje wymiany lamp, przez co koszty jego eksploatacji okazują się znacznie niższe.

Podczas dyskusji pojawił się również bardzo istotny temat dotyczący promocji kin, poprzez strony internetowe oraz profile społecznościowe, takie jak Facebook, które obecnie są głównym narzędziem dotarcia do widza. Również Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych dysponuje stroną internetową, na której gromadzi repertuar oraz informuje o wydarzeniach, jakie odbywają się w kinach należących do sieci.

Kinekspert w swojej prezentacji przedstawił zalety systemu monitoringu zdalnego, który pomaga wykrywać problemy oraz ułatwia ich rozwiązywanie. Dodatkową opcją tego systemu jest możliwość zdalnego sterowania playlistą (repertuarem) w razie nieobecności kinooperatora. Nowością w ofercie firmy Kinekspert ( we współpracy z firmą Osram) jest model wynajmowania lampy ksenonowej do projektora. W ten sposób kino nie kupuje lampy, a wypożycza ją płacąc tylko za godziny jej pracy.

Po raz pierwszy na forum kiniarze mieli okazję spotkać się z Guillaumem Brandersem, przedstawicielem Union internationale des Cinémas (UNIC).
UNIC, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin obejmuje swoim zasięgiem 36 regionów z całej Europy, w tym polską sieć Multikino. W sumie stowarzyszenie dysponuje 36 tysiącami ekranów kinowych. Celem organizacji UNIC jest tworzenie wspólnoty kin i prowadzenie wspólnego dialogu, który pomoże kinom w pełni wykorzystać możliwości jakie niesie ze sobą cyfryzacja. Bardzo ważnym punktem dla Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin jest, aby mieć wpływ na przedstawicieli Unii Europejskiej, ponieważ to właśnie w Brukseli powstaje 70% regulacji dotyczących branży kinowej.

Przedstawiciel grupy Vector Software Emil Piotrowski zaprezentował nową platformę sprzedaży biletów Tiketto.pl, która dostępna jest również w formie aplikacji mobilnej. Korzystając z aplikacji Tiketto, widz może zapoznać się z repertuarem kina, dokonać wyboru interesującego go seansu oraz zakupić bilet do kina. Dzięki Tiketto.pl kino może w łatwy sposób zwiększyć zasięg dystrybucji biletów, a przez to pozyskać nowych klientów.
Kolejną propozycją grupy Vector Software jest moduł kasowy WebKasa+ pozwalający na sprzedaż biletów online bez konieczności posiadania systemu stacjonarnego. Do głównych funkcji modułu WebKasa+ należą: sprzedaż i rezerwacja biletów z możliwością wyboru miejsca, wybór formy płatności oraz raportowanie sprzedaży.

W ostatniej prezentacji podczas NewCineForum 2015, Cikanek Film zachęcał do wzbogacenia oferty repertuarowej kin o transmisje i retransmisje oper, baletów oraz wystaw muzealnych z Nowego Jorku, Londynu czy Berlina. Ciekawą propozycją w nadchodzącym sezonie wakacyjnym jest cykl „Letnie retransmisje z Nowego Jorku”, wśród których znalazły się najsłynniejsze spektakle, „Wesoła wdówka” Franciszka Lehára czy „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego. Zaletą tych retransmisji jest ich dostępność na DCP.

Organizatorem NewCineForum 2015 było Apollo Film.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło nowoczesneKINO.pl

Więcej zdjęć z wydarzenia już wkrótce.

Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2020  >>
 01
 02  03  04  05  06  07 08
 09  10  11  12  13  14  15
 16  17  18  19  20  21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  31
partnerzy: