2013-12-12

Rozpoczął się trzeci dzień Forum Wokół Kina. Co było wczoraj?

Dzień otworzyła debata zatytułowana „Widz filmowy – widz kinowy”, którą poprowadzili: Renata Pawłowska-Pyra (Polski Instytutu Sztuki Filmowej), Urszula Biel (przedstawicielka kina) oraz Sławomir Salamon (przedstawiciel dystrybutorów filmowych).
Na początek zostały przedstawione badania PISF dotyczące polskich kin.
Kina zostały podzielone pod względem rodzaju własności, ilości sal oraz miejsc, liczby ekranów cyfrowych, a także uporządkowane pod względem poszczególnych województw i wielkości miejscowości w jakich się znajdują. Po krótkiej prezentacji rozpoczęła się debata, w której starano się odpowiedzieć na pytanie czy między widzem kinowym a widzem filmowym można postawić znak równości.

Zauważono, że coraz mniej widzów nastoletnich odwiedza kina, przeciwnie niż jeszcze kilka lat temu, kiedy na seanse głównie przychodzili ludzie między 18 a 25 rokiem życia. Teraz granica wieku przeciętnego widza przesunęła się do wieku 40 lat. Zastanawiano się gdzie leży główny powód, tego że młodzi ludzie nie chodzą do kina - czy jest nim dostęp do filmów w internecie, czy przyzwyczajenie do oglądania seriali, a może brak repertuaru dla młodzieży. Kiniarze zgromadzeni na sali zaproponowali przeprowadzenie badań, które miałyby ustalić, kim jest przeciętny widz kinowy, dlaczego przychodzi do kina i czego oczekuje od filmów.

Jak wynika z analizy sprzedaży biletów Polacy coraz rzadziej chodzą na seanse kinowe, ale nikt nie potrafi odpowiedzieć dlaczego tak się dzieje. Reprezentujący dystrybutorów filmowych Sławomir Salamon podkreślił, że świat zmienia się w bardzo szybkim tempie, a zmiany te dotyczą również sposobu „konsumpcji” filmów. Kiedyś ludzie chodzili na seans do kina, dziś oglądają filmy na platformach internetowych VOD. Przy okazji dyskusji poruszono również problem piractwa internetowego oraz wygórowanych zdaniem kiniarzy wymogów dystrybutorów.

W sali bankietowej Kina Pod Baranami na pytanie skierowane do kiniarzy i dystrybutorów filmowych „Po co nam izba gospodarcza?” odpowiadali Zbigniew Żmigrodzki (Stowarzyszenie Kina Polskie), Piotr Bigos (kino Polonez w Skierniewicach) oraz Mariusz Łukomski (Monolith Films). Izba gospodarcza zrzeszająca kina i dystrybutorów miałaby wpływ na działania rządu, jak i mogłaby pomóc w walce z piractwem internetowym, wobec którego polskie prawo wciąż jest bezsilne. Część zgromadzonych na sali odniosła się wobec pomysłu utworzenia izby gospodarczej entuzjastycznie, nie wszyscy jednak zostali do tej idei przekonani. Czy kiniarze i dystrybutorzy zdecydują się na utworzenie izby gospodarczej pozostaje na razie pytaniem otwartym.

Następnie uczestnicy forum przenieśli się do sali czerwonej, gdzie Bartosz Kosiński (Far Beyond Business) przedstawił nowe programy unijne na lata 2014 -2020. Kreatywna Europa będąca połączeniem dotychczasowych programów Media, Media Mundus oraz Programu Kultura, daje większe wsparcie na kulturę, kino, telewizję, muzykę, literaturę oraz sztuki widowiskowe. Zgodnie z prezentacją pana Bartosza Kosińskiego na programie Kreatywna Europa skorzysta 2000 kin, w których co najmniej 50% wyświetlanych filmów stanowić będą tytuły europejskie. Nowym programem unijnym na terenie Polski koordynuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Instytutu Adama Mickiewicza. Co istotne Kreatywna Europa zwraca szczególną uwagę na odbiorców kultury, którzy mają być traktowani „jako aktywni uczestnicy życia kulturalnego, a nie bierni odbiorcy wytworów artystycznych.” Pierwsze nabory do uczestnictwa w programie Kreatywnej Europy zostały zapowiedziana jeszcze na ten miesiąc.

Na zakończenie pierwszej części dnia Grupa Vector Soft zaprezentowała swoja najnowszą ofertę systemów sprzedaży i rezerwacji biletów. W związku z tym, że grupa zapowiedziała drugie spotkanie z uczestnikami na ostatni dzień forum, jutro przedstawimy pełną relację z obu spotkań.

Po przerwie na lunch przyszła kolej na pierwszą podczas 36. Forum Wokół Kina prezentację sprzętu kinowego. Mariusz Orzechowski (NEC Display Solutions) zaprezentował pierwszy na świecie kompaktowy laserowy projektor zgodny ze standardem DCI - NC1100L. Projektor przeznaczony jest do ekranów, których podstawa nie przekracza 11 metrów. Do jego zalet należą min. lampa pracująca do 20 000 godzin, wbudowany media serwer, możliwość instalacji podłogowej jak i sufitowej czy łatwość obsługi urządzenia. Pan Mariusz Orzechowski przedstawił również ofertę e-cinema firmy NEC dla mniejszych sal kinowych, z możliwością bezprzewodowej transmisji sygnałów video. Na koniec prezentacji, prowadzący przypomniał uczestnikom plakat cyfrowy, na którym jednocześnie można umieścić plakat filmu i jego zwiastun, a nawet wprowadzić tekst. Plakat cyfrowy jest idealną formą reklamy w kinie, natomiast do reklam na zewnątrz budynku firma NEC poleca swoje monitory LED.

Późnym popołudniem swoje oferty dla kin przedstawili dystrybutorzy filmowi: Kino Świat, Monolith Films, Forum Film, Film Point Group. Best Film zaprosił uczestników na seans najnowszego filmu Stephena Frearsa „Tajemnica Filomeny.” Po zapoznaniu się z ofertami filmowymi dystrybutorów dzień w Kinie Pod Baranami zakończył polski obraz „Wkręceni” dystrybuowany przez Interfilm.

Wieczorem uczestnicy bawili się w Forum Przestrzenie.

Galeria zdjęć:

Nie masz jeszcze konta?
<<  lipiec 2020  >>
 01  02  03  04
 05  06 07 08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30  31
partnerzy: