2016-04-21

Toruńskie Kino Centrum ma nowych kuratorów.

Jeszcze pojawiły się spekulacje na temat możliwości zamknięcie Kina Centrum przy Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Zareagowali również internauci tworząc na Facebooku specjalną grupę pod nazwą „Nie dla likwidacji Kina Centrum CSW w Toruniu”,do której przyłączyło się przeszło 2200 osób. Tymczasem już wiadomo, że kino będzie działało dalej, a plany jego likwidacji nie były prawdziwe.

W ubiegłym miesiącu ogłoszono konkurs na kuratora ośrodka, który został rozstrzygnięty 11 kwietnia. Spośród 15 nadesłanych ofert, Wacław Kuczma dyrektor CSW Toruń oraz Marek Żydowicz, dyrektor programowy, wybrali dwóch filmoznawców: Radosława Osińskiego i Piotra Waśniewskiego. Jak czytamy w Oświadczeniu w sprawie naboru ofert na stanowisko kuratora Centrum Sztuki Filmowej w Toruniu, Radosław Osiński i Piotr Waśniewski „jako duet kuratorski będą oni realizować program kina studyjnego, działań edukacyjnych i warsztatowych oraz pokazów filmowych, nawiązujących do wystaw prezentowanych w CSW oraz do sztuki video. Nowi kuratorzy zastąpią Katarzynę Jaworską oraz Żanetę Sarnecką, które kończą współpracę z Centrum.”

„Chcemy aby Centrum Sztuki Filmowej stało się bazą do rozmawiania o filmach i do pisania o filmach i do tworzenia filmów” powiedział Radowsław Oksiński wywiadzie dla Polskiego Radia PiK.

W CSW nie zabraknie warsztatów filmowych oraz krytyki filmowej zarówno dla profesjonalistów i amatorów. Nowi kuratorzy już zapowiadają, że w kinie Centrum w najbliższym czasie pojawią się prelekcje przed filmami oraz dyskusje po seansach.

Kim są nowi kuratorzy kina Centrum w Toruniu?

Piotr Waśniewski – rocznik ‘84, absolwent polonistyki na UMK (spec. filmoznawcza) oraz reżyserii i organizacji produkcji w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Zastępca redaktor naczelnej akademickiego magazynu „UNIwers”, w którym publikuje teksty z zakresu filmoznawstwa. Od 2010 zawodowo związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (pracował w Centrum Promocji i Informacji oraz Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici, gdzie odpowiadał m. in. za realizację filmów reklamowych, a także dokumentalnych o absolwentach toruńskiego uniwersytetu oraz prowadził warsztaty filmowe dla dzieci w ramach Uniwersytetu Dziecięcego przy UMK). Jest współautorem książki edukacyjnej „Psotopolis. Gigawędrówka”. Od 2008 roku realizuje niezależne etiudy filmowe. Jego główne zainteresowania to nowe techniki realizacji filmowej oraz pionierskie kino dokumentalne.

Radosław Osiński – rocznik ’82. Doktor nauk humanistycznych. Absolwent polonistyki na UMK w Toruniu. Krytyk filmowy, filmoznawca. Zwycięzca I edycji Konkursu krytyczno-filmowego „Powiększenie” portalu Filmweb.pl (2011). Zdobywca Grand Prix XVII edycji Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2013). Prowadzi zajęcia z zakresu specjalizacji filmoznawczej na Wydziale Filologicznym UMK. Nauczyciel, animator kultury, autor opracowań dydaktycznych do edukacji filmowej w projekcie „Filmoteka Szkolna” Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zbiera doświadczenia w realizacji własnych filmów, pasjonat scenariopisarstwa i montażu filmowego.

Źródło: wcsw.torun.pl, www.radiopik.pl,

Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2022  >>
 01  02  03  04  05  06
 07  08  09  10  11  12  13
14 15  16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31
partnerzy: