2013-07-15

W sobotę rozpoczął się Sopot Film Festival

Sopot Film Festival to międzynarodowy festiwal filmowy, który od czterech lat odbywa się w wakacje jako wieloformatowa impreza kulturalna. Na bogaty program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne oraz koncerty do kina niemego. W programie co roku znajdują się filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Locarno, Sundance czy Toronto

Najważniejszym wydarzeniem festiwalu jest „Konkurs 1-2”, czyli pierwsze i drugie filmy twórców z całego świata. Filmy walczą o główną nagrodę festiwalu – Statuetkę Parasolnika.
Reżyser najlepszego filmu otrzyma też Nagrodą Prezydenta Miasta Sopotu.

Wśród tegorocznych filmów konkursowych znalazły się filmy polskich reżyserów: "Dziewczyna z szafy" w reżyserii Bodo Koxa, "Żywie Biełaruś!" Krzysztofa Łukaszewicza oraz "Zdjęcie" Macieja Adamka.
Statuetka Parasolnika zostanie przyzna również w konkursie filmów krótkometrażowych, natomiast publiczność wybierze najlepszy film festiwalu.

Oprócz konkursów na festiwalu zostaną wyświetlone arcydzieła niemej kinematografii, "Furman Śmierc" i "Gorączka Złota", do których muzykę specjalnie skomponowały zespoły: Zespół Cieśni i Tańca (ZCiT) oraz JASKUŁKE + GONZALES.

W programie festiwalu przewidziane są również warsztaty Legalnej Kultury, w trakcie których Aleksandra Sieńkowska poprowadzi wykład na temat prawa autorskiego. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w dyskusji dotyczącej praw autorskich i legalnych źródeł filmów.

Wydarzeniem specjalnym będzie odsłonięcie na plaży odrestaurowanej i umieszczonej w nowym miejscu szafy, zaprojektowanej przez Pawła Althamera i Jacka Adamasa, nawiązującej do szafy z filmu Dwaj ludzi z szafą Romana Polańskiego, w 60-tą rocznicę twórczości reżysera.

Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 21 lipca.

Źródło: www.sopotfilmfestival.pl

Nie masz jeszcze konta?
<<  luty 2020  >>
 01
 02  03  04  05  06  07  08
 09  10  11  12  13  14  15
 16  17  18  19  20  21  22
 23  24 25 26  27  28  29
partnerzy: