2017-04-03

Kino bez kas biletowych.

Druga pod względem wielkości w Szwecji sieć kinowa, Svenska Bio, zrezygnowała z kas biletowych we wszystkich swoich 35 kinach. W związku z coraz rzadszym posługiwaniem się gotówką i coraz częstszym kupowaniem biletów przez telefon, powoli kina na całym świecie rezygnują z utrzymywania kas biletowych.

Szwecja jest jednym z najbardziej zaawansowanych krajów świata pod względem przechodzenia na nowe formy płatności bezgotówkowej. Kraj posiada już swój system płatności bezgotówkowej, Swish Money transfer, z którego korzysta przeszło połowa społeczeństwa. Tak zwane cyfrowe płatności umożliwiają też współczesne telefony komórkowe posiadające funkcje Apple Pay czy Android Pay, które powoli docierają też do Polski.

Sieć Svenska Bio nie zrezygnowała z tradycyjnych kas z dnia na dzień. Na początek wyłącznie bezgotówkową formę płatności wprowadzono w trzech wybranych kinach w różnych miastach. Na początkowym etapie wdrażania tej nowości, najważniejsze było, aby dotrzeć z informacją do jak największej ilości widzów. Wykorzystano do tego Media społecznościowe, informacje w różnych punktach kina, w tym również ekran, a także w tradycyjnej prasie.

Akcja szwedzkich kin spotkała się z natychmiastowym odzewem, jednak nie zawsze przychylnym. Pierwszą grupą, która zaprotestowała formie płatności bezgotówkowej byli emeryci. Drugim problemem, który się pojawił, były dzieci.

Nieletni, jako osoby nieposiadające kart płatniczych, idąc do kina dostawały od rodziców pieniądze na bilet. Sieć kin rozwiązała ten problem przygotowując certyfikaty (bony) podarunkowe, które można nabyć w sieciach szwedzkich sklepów dostępnych w prawie każdym mieście.
Po sześciu miesiącach od wprowadzenia bezgotówkowej formy płatności za bilet do kina, również niechętnie nastawieni emeryci, zdążyli się przyzwyczaić.

Pierwszą siecią kinową, która jeszcze w listopadzie 2015 roku rozpoczęła proces przechodzenia na cyfrową formę płatności, była regionalna sieć Bjorn Biografer. Tam jednak głównym powodem były napady i kradzieże.

Bezgotówkowa forma płacenia za bilet kinowy, na pewno jest już tylko kwestią czasu. Dodatkowo dl kina jest ona bardziej opłacalna. Jeśli w kinie nie ma tradycyjnej kasy, to nie ma też pieniędzy w formie banknotów i bilonu, który trzeba liczyć, zabezpieczać i transportować, co jest dodatkowym wydatkiem.

Na podstawie artykułu: "How Sweden’s No. 2 Cinema Chain Went 100% Cashless", Celluloid Junkie.

Nie masz jeszcze konta?
<<  sierpień 2022  >>
 01  02  03  04  05  06
 07  08  09  10  11  12  13
 14 15 16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31
partnerzy: